rozmiar czcionki: A | A | A

Głogowskie rondo z nową nazwą

17.11.2021 14:51 14:51

Rondo w Głogowie, łączące ulice Wojska Polskiego i Piłsudskiego, zyskało nową nazwę. W uroczystości nadania skrzyżowaniu nazwy wzięli udział Tymoteusz Myrda - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Piotr Karwan - Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, Piotr Poznański - Zastępca Prezydenta Głogowa, Leszek Loch - Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu oraz Leszek Garycki - były Dyrektor Naczelny Huty Miedzi Głogów.

„Rondo Hutników” to nazwa nowego ronda turbinowego w Głogowie. Łączy ono dwie głogowskie ulice: Wojska Polskiego przy drodze wojewódzkiej nr 292 oraz Piłsudskiego przy drodze krajowej nr 12. Budowa skrzyżowania rozpoczęła się w lipcu tego roku, a już w październiku kierowcy mogli z niego korzystać i nim przejeżdżać.


- Ronda rozwiązują wiele problemów komunikacyjnych, ponieważ bardzo zwiększają płynność ruchu. Dlatego nowe rondo w Głogowie  to bardzo ważna inwestycja, mająca ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu – wyjaśnia Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Nazwa skrzyżowania też nie jest przypadkowa, gdyż związana jest z przemysłem miedziowym, którego ważna część, czyli hutnictwo, zlokalizowana jest właśnie w Głogowie – dodaje.


Budowa ronda kosztowała prawie 6,9 mln zł, z czego 1 mln zł pokryte zostało z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Inwestycja znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w miejscu, w którym panuje bardzo duże natężenie ruchu, związane m.in. z sąsiedztwem Huty Miedzi Głogów.


- Uroczyście otwarte dziś Rondo Hutników w Głogowie to efekt doskonałej współpracy samorządu wojewódzkiego z rządem i samorządem lokalnym. Zadanie zrealizowane zostało przez miasto, dzięki wsparciu jakie Głogów uzyskał na ten cel z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i budżetu Głogowa. Dotychczas skrzyżowanie to było niezwykle niebezpieczne, jako radny z tego rejonu jestem niezwykle zadowolony z faktu, że dziś otworzyliśmy to rondo, na które od wielu lat oczekiwali mieszkańcy Głogowa. Dzięki tej inwestycji znacznej poprawie ulegnie bezpieczeństwo tego skrzyżowania - komentuje Piotr Karwan, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Nowo nadana nazwa ronda - „Rondo Hutników” odnosi się do powiązań Głogowa z przemysłem miedziowym, czego dodatkowym symbolem jest hutnicza kadź ustawiona w jego centrum.