rozmiar czcionki: A | A | A

Cysterski piknik w Krzeszowie

05.11.2011 18:10 18:10

Turnieje rycerskie, konkursy rodzinne, jarmark ekologiczny i średniowieczna muzyka na żywo - to tylko niektóre atrakcje pikniku rodzinnego, który w sobotę, 5 listopada, odbył się w Krzeszowie. Impreza oficjalnie zainaugurowała „Południowo-Zachodni Szlak Cysterski”. W uroczystości na terenie historycznego opactwa w Krzeszowie wzięli udział wicemarszałkowie Dolnego Śląska Radosław Mołoń i Jerzy Łużniak.

„Południowo-Zachodni Szlak Cysterski” to efekt partnerstwa czterech województw, dwunastu gmin oraz czterech regionalnych organizacji turystycznych. Samorządy połączyły swoje siły, by spoić rozproszony dorobek „szarych mnichów” i wykorzystać go do celów turystycznych. Szlak cysterski obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim. Realizacja projektu kosztowała ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. pokryły fundusze unijne.

Dziś władze województwa dolnośląskiego zorganizowały w Krzeszowie piknik inauguracyjny. Uroczystości poprzedziła konferencja prasowa, na której wicemarszałek Radosław Mołoń i wicemarszałek Jerzy Łużniak przedstawili założenia i cele projektu, a przede wszystkim obecny stan zaawansowania jego realizacji. Po briefingu wicemarszałek Mołoń witając wszystkich przybyłych gości, podziękował partnerom projektu za ogrom włożonej pracy w realizację tego wspólnego przedsięwzięcia, jedynego na taką skalę wśród projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Po okolicznościowych przemówieniach podkreślających doniosłość realizowanych zadań odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi otwierające „Południowo-Zachodni Szlak Cysterski”. Był to jednocześnie wstęp do rozpoczęcia oficjalnej części uroczystości. Przybyli turyści oraz okoliczni mieszkańcy przenieśli się do średniowiecznej wioski, w której mogli m.in. wziąć udział w turnieju rycerskim, postrzelać z łuku, skosztować rycerskiej strawy czy odwiedzić warsztat płatnerza - średniowiecznego rzemieślnika, który na oczach widzów pokazał sztukę wykonywania rycerskiego uzbrojenia. Średniowieczni wojowie, wyposażeni w miecze, buławy i topory pokazali walki rycerskie, a chętnym zdradzili tajniki sztuki rzemiosła wojskowego i pozwolili przymierzyć swoje zbroje. 

Wyścigi w workach, sztafeta rodzinna, rzut ringiem czy wyścig malucha to z kolei zabawy dla dzieci, których uczestnicy zostali nagrodzeni medalami i nagrodami rzeczowymi. Najmłodsi mogli także wziąć udział w warsztatach plastycznych i zabawach indywidualnych.

Poza strefami rozrywek na terenie pikniku pojawiły się m.in. stoiska jarmarczne z ekologicznymi, regionalnymi produktami, oraz wystawa fotografii, prezentująca cysterskie i pocysterskie obiekty. Całości towarzyszyła średniowieczna muzyka na żywo. A że pogoda dopisała, goście przybyli tłumnie.

Więcej o promocji szlaku cysterskiego (POBIERZ)