rozmiar czcionki: A | A | A

Samorządowy Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Samorządowy Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Samorząd województwa realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Inicjatorem programu jest wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Program realizowany jest we współpracy z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:
•    Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
•    Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego
•    Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Osoby chcące wziąć udział w Programie, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, mogą pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Podmioty realizujące program:
•    4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu
- Dolnośląskie Centrum Onkologii
- Centrum Medyczne Dobrzyńska
- Obwód Lecznictwa Kolejowego
- Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED
•    3 szpitale marszałkowskie w regonie
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
- Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu
•    23 samorządy lokalne
- Gmina Polkowice
- Gmina Udanin
- Gmina Oława
- Gmina Męcinka
- Gmina Ruja
- Gmina Legnickie Pole
- Gmina Strzelin
- Gmina Bolków
- Gmina Mysłakowice
- Gmina Kamienna Góra
- Gmina Czernica
- Gmina Trzebnica
- Powiat Legnicki
- Gmina Bogatynia
- Gmin Węgliniec
- Powiat Lubański
- Gmina Domaniów
- Powiat Oleśnicki
- Powiat Wołowski
- Gmina Ruja
- Gmin Piechowice
- Gmina Kowary
- Gmina Marcinowice

„Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt, który realizujemy wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Celem projektu jest wykrywanie zmian w obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do Koalicji przystąpiło już 20 samorządów lokalnych. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. Na tę chwilę w projekt zaangażowanych jest 20 samorządów lokalnych, 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Łącznie przekazaliśmy już 5 600 testów." - mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.