rozmiar czcionki: A | A | A

Współpraca z woj. dolnośląskim

Porozumienie o współpracy między Województwem Dolnośląskim i Krajem Pardubickim

Współpraca przed podpisaniem porozumień – 2001-2002

W zakresie współpracy z Republiką Czeską podjęto kontakty już w 1999 roku, które zintensyfikowały się w 2001 roku, kiedy zaczęły funkcjonować utworzone w Czechach województwa, z których cztery graniczą bezpośrednio z Dolnym Śląskiem. Wcześniejsze kontakty z samorządami lokalnymi, Euroregionami oraz stroną rządową zostały wzbogacone o serię rozmów, spotkań i wizyt samorządowych władz regionalnych po obu stronach granicy. Ustalono obszary współpracy, podpisano wspólne komunikaty, oświadczenia lub listy intencyjne, przygotowano projekty porozumień. Hetmani włączyli się w pracę Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Jesienią 2001 roku otwarty został we Wrocławiu Konsulat Generalny Republiki Czeskiej. Wizycie Hetmana Pardubic w listopadzie 2001 towarzyszyła misja gospodarcza. W 2002 Wicemarszałek wziął udział w konferencji o roli regionów w procesie poszerzania Unii Europejskiej w Hradcu Králové. W marcu 2002 Marszałek przyjął Hetmana Kraju Libereckiego we Wrocławiu, a w czerwcu spotkał się z Hetmanem Kralowohradeckim i Ambasadorem UE w Czechach w Hradcu Králové w celu omówienia wspólnych przygotowań do rozwiązywania problemów powstałych po wstąpieniu obu krajów do UE. Nawiązano kontakty ze środowiskiem akademickim i samorządowym w Pardubicach. W czerwcu 2002 roku odbyła się w Otmuchowie polsko-czeska konferencja nt. przygotowania projektów finansowania promocji zdrowia zgodnych z procedurami UE. Zakończono obowiązująca procedurę legislacyjną i przygotowano do podpisu porozumienia z Krajem Pardubickim i Libereckim.

Rok 2003
22 i 23 kwietnia w czeskim Kraju Pardubickim Marszałek podpisał porozumienie o współpracy. Przy tej okazji odbyło się wiele rozmów o konkretnych projektach, które mogą być wspólnie realizowane (na przykład wspólne wydawnictwo informacyjno-promocyjne o zamkach na pograniczu dolnośląsko-czeskim z wykorzystaniem finansowania z funduszu Phare).
• W lipcu w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie  przedstawicieli Dolnego Śląska z przedstawicielami regionów partnerskich z Republiki Czeskiej (krajów Pardubickiego, Libereckiego, Kralowohradeckiego) w sprawie wspólnego wydawnictwa promującego obszar pogranicza dolnośląsko-czeskiego.

Rok 2004
6 marca odbył się finał konkursu wiedzy o Czechach organizowany przez Wrocławskie Centrum Kształcenia Nauczycieli dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorem konkursu było po stronie polskiej Centrum Kształcenia Nauczycieli. Patronat nad konkursem sprawował Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W pracach jury konkursu wziął udział przedstawiciel Departamentu Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
• Od 31 marca do 3 kwietnia na zaproszenie Marszałka uniwersytety z czeskich regionów partnerskich Dolnego Śląska krajów Libereckiego, Kralowohradeckiego oraz Pardubickiego – prezentowały się na odbywających się we Wrocławiu Prezentacjach Edukacyjnych TARED 2004. Swoje  stoiska przygotowały Uniwersytet Techniczny Liberec, Uniwersytet Hradec Kralowe i Uniwersytet Pardubice.
4-5 października we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja polsko-czesko-szwedzka na temat edukacji, młodzieży, kultury i wyrównywania szans w społeczeństwie obywatelskim finansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Town-twinning. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele administracji regionów Västmanland (Szwecja), Pardubic, Liberca, Hradca Kralove (Republika Czeska), organizacje pozarządowe, szkoły, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, reprezentanci Urzędu Miejskiego Wrocławia, Kamiennej Góry i Oleśnicy oraz Towarzystwo Polsko-Szwedzkie we Wrocławiu. Przedstawiciele regionu Västmanland zaprosili polskich nauczycieli do uczestnictwa w seminarium nt. programu Comenius w listopadzie 2004.
5 kwietnia na zaproszenie Marszałka na Dolny Śląsk przyjechał Roman Línek, Hetman Kraju Pardubickiego. Była to pierwsza wizyta Hetmana od czasu podpisania – w kwietniu 2003 roku – porozumienia o współpracy między Dolnym Śląskiem a Krajem Pardubickim. Podczas wizyty Roman Línek spotkał się z marszałkiem, członkiem zarządu województwa i przewodniczącym Sejmiku. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości organizacji wspólnej uroczystości z okazji przystąpienia do Unii Europejskiej oraz współpracy przy tworzeniu projektów finansowanych z Unii Europejskiej.
20-22 czerwca sześcioro uczniów dolnośląskich szkół wyjechało do Kraju Pardubickiego w nagrodę (ufundowaną przez marszałka) dla zwycięzców konkursu wiedzy o Czechach. Podczas trzydniowego pobytu młodzież zwiedziła Kraj Pardubicki i spotkała się z jego Hetmanem Romanem Linkiem oraz swoimi czeskimi rówieśnikami. Poza tym zobaczyła wyścigi koni "Zlaty Pohar Paramo" na pardubickim hipodromie oraz zwiedziła skansen Vesely Kopec. W konkursie wiedzy o Czechach wzięło udział 450 uczniów. W finale zwyciężyły dwa trzyosobowe zespoły z wrocławskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 63 oraz Gimnazjum nr 13.

Rok 2005
20 maja Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski spotkał się z Michalem Rabasem Hetmanem Kraju Pardubickiego. Podczas spotkania – pierwszego po wyborze czeskiego hetmana – omówiono rozwój współpracy dwustronnej: starania o rozwój turystyki na pograniczu polsko-czeskim, turystyczne wykorzystanie Masywu Śnieżnika, tworzenie wspólnych projektów, które byłyby współfinansowane przez Unię Europejską. Hetman zaprosił Marszałka do złożenia wizyty w Kraju Pardubickim, zostało zaplanowane także spotkanie dolnośląsko-pardubickiej grupy roboczej jesienią 2005 roku.
8-9 września do Wrocławia przyjechali przedstawiciele Regionu Pardubickiego oraz Festiwalu im. Bedřicha Smetany w Litomyślu. Goście obejrzeli premierowe przedstawienie opery "Halka". Następnie przedstawiciele Regionu Pardubic spotkali się z Dyrektorem Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Dyrektorem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było współpracy obu regionów w dziedzinie kultury. Proponowane dziedziny współdziałania to: współpraca w dziedzinie fotografii amatorskiej (wystawy fotografii – OKiS zadeklarował chęć współpracy w tej dziedzinie); zaproszenie jednego z chórów we Wrocławiu do Litomyśla na festiwal im. Bedřicha Smetany (Festiwal ten istnieje od 1949 roku, jest drugim najstarszym festiwalem muzyki poważnej w Czechach, pierwotnie był wyłącznie festiwalem operowym); zaproszenie Opery Dolnośląskiej lub jednej z Filharmonii na tenże Festiwal w czerwcu 2006; organizowanie plenerów malarskich i rzeźbiarskich jako formy współpracy artystycznej oraz integrującej środowiska twórcze Regionu Pardubickiego oraz Regionu Dolnośląskiego. Oba Urzędy wspierałyby finansowo współpracę instytucji kulturalnych w obu regionach partnerskich, a instytucje kultury organizowałyby wspólne przedsięwzięcia i odpowiadałyby za ich kształt artystyczny. Strona czeska zaproponowała, aby oba urzędy kontaktowały ze sobą instytucje i wspomagały je, określając priorytety współpracy w dziedzinie kultury w obu regionach.
• podczas dwudniowego spotkania we Wrocławiu i w Starostwie Powiatowym w Kłodzku w dniach 15-16 września, nawiązano współpracę w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego pomiędzy Województwem Dolnośląskim i Krajem Pardubickim. Z delegacją Krajskiego Urzędu Kraju Pardubickiego dyskutowano o strategicznych przedsięwzięciach transgranicznych m.in. drodze ekspresowej na trasie Wrocław–Międzylesie i zagospodarowaniu turystycznym pogranicza polsko–czeskiego.
16 września odbyło się pierwsze spotkanie dolnośląsko-pardubickiej grupy roboczej w Pardubicach. W tym samym dniu równolegle, z osobnym programem, Marszałek Województwa Dolnośląskiego złożył wizytę Hetmanowi Kraju Pardubickiego. Podczas spotkania obie strony przedstawiły zakres kompetencji regionów partnerskich oraz omówiono dziedziny współpracy na rok 2006 i 2007. Zaplanowano m.in. organizację spotkania dwustronnego na temat ruchu turystycznego; organizowanie wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie fotografii oraz filmu amatorskiego (wystawy, projekcje); zaproszenie Opery Dolnośląskiej do udziału w Festiwalu w Litomyślu w czerwcu 2006 roku; przygotowanie seminarium polsko-czesko-szwedzkiego w maju 2006 roku; wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie planowania przestrzennego; przygotowanie prezentacji Dolnego Śląska na Dniach Krajskich w Kralíkach w 2006 roku.
• w dniach 8-10 listopada na Dolny Śląsk przyjechała młodzież ze szkół średnich z partnerskiego Kraju Pardubickiego w ramach wymiany, z kolei 21-23 listopada do Kraju Pardubickiego na zaproszenie tamtejszego Urzędu Krajskiego wyjechało kilku uczniów z klasy o profilu śląskoznawczym z Liceum Ogólnokształcącego nr IX we Wrocławiu.

Rok 2006
Województwo Dolnośląskie podejmowało wiele działań wspólnie ze wszystkimi trzema regionami partnerskimi z Czech.
Już w dniach 26–27 stycznia zorganizowano spotkanie w Kłodzku w Dolnośląskim Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli z przedstawicielami wydziałów edukacji czeskich regionów partnerskich w sprawie projektu internetowej bazy wycieczek szkolnych w ramach programu Interreg III A.
7 lutego Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaakceptował ideę powstania Centrum Rozwoju Stosunków Polsko-Czeskich we Wrocławiu. Z inicjatywą stworzenia placówki wyszły nasze partnerskie regiony: Kraje Liberecki, Pardubicki i Kralowohradecki. Centrum miałoby pełnić funkcje zlikwidowanego w listopadzie 2005 roku Konsulatu Generalnego Republiki Czeskiej we Wrocławiu. Istnienie takiej placówki jest niezbędne dla rozwoju stosunków między obydwoma krajami oraz współpracy transgranicznej. Współfinansowaniem działalności centrum zainteresowane było m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej i władze trzech wspomnianych krajów.
Czeskie uniwersytety (uczelnie publiczne) uczestniczyły w targach edukacyjnych TARED we Wrocławiu od 8 do 10 marca. Już po raz trzeci uniwersytety z Kraju Libereckiego, Kraju Pardubickiego oraz Kraju Kralowohradeckiego przedstawiły własną ofertę edukacyjną podczas TARED-u.
• W uroczystych obchodach Dożynek Wojewódzkich w Kobierzycach 27 sierpnia uczestniczyli przedstawiciele czeskich regionów partnerskich, a 3 września podczas obchodów Dnia Dolnego Śląska czescy partnerzy z Liberca, Pardubic i Hradca Králové zaprezentowali się na stoiskach promocyjnych na Partynicach.
• Istotnym wydarzeniem było spotkanie 16 lutego w Zittau Marszałka Pawła Wróblewskiego z Premierem Saksonii oraz Hetmanami Krajów Libereckiego, Kralowohradeckiego i Pardubickiego. Celem spotkania było utworzenie wspólnej trójstronnej platformy składającej się z grupy ekspertów, która opracowałaby plan wspólnych przedsięwzięć. Głównym zadaniem platformy będzie niwelowanie różnic administracyjnych oraz wzmocnienie konkurencyjności wspólnej przestrzeni gospodarczej. Podczas spotkania strony ustaliły, że będą ściślej współpracować w kwestii wspierania gospodarki, komunikacji, środowiska, rozwoju przestrzennego oraz turystyki. Strony ustaliły także, że należy w pierwszej kolejności dokonać inwentaryzacji problemów, poprawić jakość przepływu informacji pomiędzy regionami. Istotna będzie również współpraca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przed katastrofami. Premier Saksonii podkreślił, że bardzo ważny jest również wspólny marketing transgraniczny, należy bowiem prezentować się na zewnątrz wspólnie jako jeden silny region. Należy niwelować również bariery językowe, utrudniające trójnarodową współpracę, oraz bariery wynikające z różnych struktur administracyjnych. Kolejne robocze spotkanie trójstronnej platformy odbyło się 14 września w  Dreźnie. Było to spotkanie ekspertów dotyczące szczegółów współpracy dolnośląsko-saksońsko-pólnocnoczeskiej. 22 listopada z kolei odbyło się pierwsze spotkanie grupy ds. turystyki w ramach nowopowstałego trójstronnego gremium regionalnego. Spotkanie odbyło się w Dreźnie z racji tego, że przewodniczenie temu ciału do końca roku 2006 leżało po stronie niemieckiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Wydziału Turystyki, Kultury Fizycznej i Sportu oraz przedstawiciel Wydziału Współpracy z Zagranicą i Regionami Europejskimi.
• W ramach wymiany uczniów z klasy śląskoznawczej Liceum Ogólnokształcącego nr IX we Wrocławiu z uczniami Gymnazium w Pardubicach (18-22 września) zorganizowano warsztaty, podczas których przedstawione zostały prezentacje obu regionów.
• w dniach 24-25 lipca już II posiedzenie Dolnośląsko-Pardubickiej Grupy Roboczej zorganizowano. Podczas zebrania omówione zostały następujące tematy: współpraca zagraniczna obu regionów, turystyka i ruch turystyczny, planowanie przestrzenne, rozwój regionalny.
• W ramach wymiany pracowników pracownica Wydziału Współpracy z Zagranicą i Regionami Europejskimi Urzędu Marszałkowskiego odbywała staże w Urzędzie Krajskim Kraju Pardubickiego (4-10 września).

Rok 2007
W ramach relacji partnerskich Dolnego Śląska z regionami czeskimi w roku 2007 omawiano i realizowano głównie projekty w dziedzinie zagospodarowania przestrzennego, transportu, rozwoju regionalnego i sportu, zwłaszcza pod kątem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej EURO 2012. Podejmowane były także działania promocyjne – różnego rodzaju prezentacje oraz udział w regionalnych imprezach cyklicznych.
• W roku 2007 odbywały się również posiedzenia międzyregionalnych grup roboczych. Na trzecim spotkaniu grupy dolnośląsko-pardubickiej, mającym miejsce w dniach 10-11 kwietnia, prowadzono rozmowy na temat zdrowia, edukacji i sportu.
• W roku 2007 Dolny Śląsk wraz z czeskimi partnerami brał udział w licznych prezentacjach. Pierwsza z nich – dolnośląsko-pardubicka – odbyła się 23 maja w berlińskim przedstawicielstwie Badenii-Wirtembergii i ze strony Dolnego Śląska wziął w niej udział Wicemarszałek Marek Moszczyński. Inicjator przedsięwzięcia, Kraj Pardubicki, zaprosił do prezentacji swoje partnerskie regiony, które oprócz organizacji promocyjnych stoisk urozmaiciły ją występami artystycznymi. Województwo dolnośląskie zaprezentował skrzypek Robert Bachara przy akompaniamencie Katarzyny Kaczorowskiej.
Czeskie regiony, Kraj Pardubicki i Kraj Kralowohradecki wraz z niemiecką Saksonią, 9 września wzięły udział w Dożynkach Wojewódzkich w Sobótce. Ostatnim działaniem promocyjnym roku 2007 był jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli, połączony z prezentacją regionów. Przy tej okazji Dolny Śląsk zaprezentował stoisko z ceramiką bolesławiecką i rodzimymi produktami.
• Przedstawiciele wszystkich czeskich krajów – partnerów Dolnego Śląska – oraz regionów północnych: Vastmänlandu i Środkowej Jutlandii w dniach 11-12 października wzięli udział w konferencji naukowej pod hasłem „Zaangażowane społeczeństwo obywatelskie, struktury pomocy osobom starszym”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z okazji corocznych wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Seniora.
Polsko-czeskie kontakty zostały nawiązane także w ramach mniejszych jednostek terytorialnych. W dniu 5 października przedstawiciele Mikroregionu Litomyśl z Kraju Pardubickiego złożyli na Dolnym Śląsku wizytę, w ramach której spotkali się z przedstawicielami dolnośląskich gmin oraz zwiedzili Zamek Książ. Gościom towarzyszył radny Sejmiku Dolnośląskiego Julian Golak.

Rok 2008
• W ramach współpracy międzyregionalnej Województwa Dolnośląskiego z Krajem Pardubickim w roku 2008 najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie Dolnośląsko-Pardubickiej Grupy Roboczej we Wrocławiu, które odbyło się latem, w dniach 10-11 sierpnia. Spotkania przedstawicieli obu regionów w ramach tej Grupy odbywają się co roku, naprzemiennie w obu regionach, i poświęcone są omówieniu stanu realizacji zaplanowanych wcześniej przedsięwzięć, a także wytyczeniu kierunków dalszej współpracy. Podczas tegorocznego posiedzenia poruszono głównie kwestie współpracy w dziedzinach transportu, kultury, edukacji, spraw socjalnych oraz turystyki.
- Kluczowym wydarzeniem tego posiedzenia było podpisanie wspólnej deklaracji przedstawicieli Samorządu Kraju Pardubickiego i Województwa Dolnośląskiego wyrażającej chęć przywrócenia przygranicznego transportu pasażerskiego między obydwoma regionami (Lichkov-Międzylesie) i dostosowania go do rozkładu połączeń kolejowych między Wrocławiem a Pragą.
- W ramach działań kulturalnych omówiono nawiązaną wcześniej współpracę bibliotek regionalnych, a także zaplanowano koncerty polskich zespołów w Pardubicach (jesień 2009) i wystawę prac wykonanych metodą patchwork w Litomyślu. Spośród działań edukacyjnych podkreślono udział przedstawicieli Kraju Pardubickiego w corocznej konferencji nt. wspierania uzdolnień w Kliczkowie, współpracę szkół średnich oraz uczelni wyższych m.in. w dziedzinie podnoszenia kompetencji językowych (nauka języków polskiego i czeskiego), wymian międzyszkolnych oraz doskonalenia nauczycieli. Omówiono również możliwości finansowania wspólnych działań z funduszy UE oraz potrzebę znalezienia partnera dla gimnazjum w miejscowości Moravská Třebová do wspólnego projektu w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita – Polska 2007-2013. W rezultacie tych rozmów w ciągu miesiąca do projektu zgłosiło się 5 dolnośląskich szkół.
- Jako wspólne działania w obszarze polityki społecznej zaplanowano kontynuację przedsięwzięć na rzecz poprawy sytuacji życiowej osób starszych (aktywne spędzanie wolnego czasu przez seniorów, standardy w opiece długoterminowej), a także organizację i udział w konferencjach i seminariach tematycznych jak cykliczne „Dni Seniora”, odbywające się co dwa lata z udziałem regionów polskich, czeskich, niemieckich, szwedzkich i duńskich.
- Podczas posiedzenia Dolnośląsko-Pardubickiej Grupy Roboczej padła także propozycja wprowadzenia paszportów rodzinnych ułatwiających zbiorowe przemieszczanie się turystów przez granice pomiędzy obydwoma regionami, zapowiedziano kontynuację wymiany urzędników instytucji regionalnych, a także omówiono projekt wymiany doświadczeń w dziedzinie zastosowania technologii informatycznych w urzędach.
• Poza spotkaniami w ramach grupy roboczej przedstawiciele Województwa Dolnośląskiego i Kraju Pardubickiego prowadzili rozmowy dotyczące problematyki zdrowotnej. W dniu 8 lutego Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Moszczyński oraz p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Jerzy Sypuła odbyli wizytę roboczą w Kraju Pardubickim. Delegację przyjmowali: Josef Janeček – Członek Zarządu Kraju Pardubickiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, Miloslav Macela – Członek Zarządu Kraju Pardubickiego odpowiedzialny za obszar spraw socjalnych, ruch turystyczny i kontakty z Województwem Dolnośląskim oraz Alena Slováčková – Dyrektor Wydziału Zdrowia. W dyskusji polsko-czeskiej wymieniono doświadczenia dotyczące przekształceń w służbie zdrowia oraz zarządzania placówkami ochrony zdrowia. Dolnośląska delegacja spotkała się również z dyrektorem szpitala w mieście Chrudim, będącego przykładem placówki funkcjonującej po zmianach statusu prawnego.

Rok 2009
- Udział Członka Zarządu Kraju Pardubickiego - Vaclava Kroutila w Dolnośląskich Dożynkach Wojewódzkich w Sulikowie;

- Posiedzenie dolnośląsko - pardubickiej grupy roboczej w Kraju Pardubickim;
 
- Udział przedstawicieli krajów czeskich w konferencji pt ,,Perspektywy Rozwoju Obszarów Wiejskich - doświadczenia regionów". (Swój udział do tej pory zadeklarowały : Kraj Kralowohradecki i Kraj Ołomuniecki);

- Posiedzenie podgrup ds. turystyki i gospodarki w ramach Dolnośląsko – Saksońsko – Północnoczeskiego Gremium Regionalnego, które odbędzie się w Kraju Kralowohradeckim. Do końca roku powinno odbyć sie również posiedzenie podgrupy ds. planowania przestrzennego, oraz spotkanie podsumowujące tegoroczną współpracę Gremium pod przewodnictwem Kraju Kralowohradeckiego. Na ostatnim spotkaniu Kraj Kralowohradecki zakończy swoje przewodnictwo i przekaże je Krajowi Pardubickiemu (2010);
 
- Udział Przedstawicieli Kraju Pardubickiego w IV Międzynarodowej Konferencji Wspierania Uzdolnień w Zamku Kliczków;

- Wigilia Partnerów.