rozmiar czcionki: A | A | A

Znamy nazwiska laureatek Nagrody Kulturalnej Śląska 2022

26.09.2022 11:46 11:46

W Oldenburgu uroczyście wręczono Nagrodę Kulturalną Śląska 2022. Jej laureatkami zostały: Agnieszka Ostapowicz oraz dr Beate Störtkuhl. Nagrodę specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann.

Gospodarzem Gali Wręczenia 46. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii 2022 było niemieckie miasto Oldenburg. W uroczystości udział wzięli Boris Pistorius – Dolnosaksoński Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz dolnośląscy radni i przedstawiciele instytucji kultury.


- Dzisiaj Europa stoi w obliczu nowych wyzwań. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, jak kluczowe są stabilne, pewne i bliskie relacje międzynarodowe, w szczególności nawiązane pomiędzy sąsiadami. Ta nagroda jest nie tylko wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia. To również wspaniały symbol udanej współpracy międzynarodowej oraz żywy dowód na to, że język kultury jest uniwersalny i zbliża nas do siebie – pokreślił w przemówieniu Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


Laureaci 2022
Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Ostapowicz, artystka związana z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Została wyróżniona za zasługi na rzecz porozumienia, muzyczne wsparcie młodzieży oraz rolę ambasadorki kulturowego krajobrazu Śląska i krzewienie idei „Muzyki bez granic”. W latach 1999-2015 prowadziła „Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonię”, dzięki której dzieci z obu krajów miały okazję rozwijać się muzycznie oraz nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie. Jest także inicjatorką międzynarodowego festiwalu „Young Classic Wratislavia” oraz licznych inicjatyw Fundacji Pro Arte, działającej na rzecz porozumienia przez sztukę.


Drugą laureatką została dr Beate Störtkuhl, uhonorowana za budowanie mostów oraz zaangażowanie na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest ekspertką w dziedzinie historii sztuki Śląska. Angażuje się w licznych gremiach naukowych, które zajmują się tematyką kultury niemieckiej i polskiej. Opublikowała liczne prace naukowe, książki i monografie o śląskiej historii i teraźniejszości. Współtworzyła także duże transgraniczne projekty, konferencje i publikacje. W swojej pracy podkreśla powiązania, które z powodu Żelaznej Kurtyny przez lata były świadomie zakrywane.


Nagrodę Specjalną przyznano dr Ingrid Hartmann, która zaangażowała się w odbudowę zrujnowanego pałacu w Pakoszowie, niegdyś należącego do przodków jej męża. Zabytek łączy przeszłość regionu z jego europejską teraźniejszością. Pałac stał się miejscem połączenia narodów tworzących historię śląskich Karkonoszy oraz międzynarodowych spotkań kulturalnych.


O nagrodzie
Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Wiele Ślązaczek i wielu Ślązaków, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę, przyjętych zostało w Dolnej Saksonii i wniosło znaczący wkład w odbudowę tego kraju. Dlatego dolnosaksoński rząd krajowy ufundował nagrodę na znak więzi łączącej Kraj Związkowy Dolnej Saksonii ze Ślązaczkami i Ślązakami żyjącymi w Republice Federalnej Niemiec. Dziś nagroda jest symbolem dobrych relacji łączących oba kraje i regiony. Laureatki Nagrody Głównej otrzymały statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 4 tysięcy euro, a zdobywczyni Nagrody Specjalnej gratyfikację w wysokości 3 tysięcy euro.