rozmiar czcionki: A | A | A

Utalentowani sportowcy z regionu otrzymali stypendia Samorządu Województwa Dolnośląskiego

27.03.2023 12:44 12:44

140 dolnośląskich sportowców odebrało dzisiaj stypendia przyznane im przez samorząd województwa, który na ten cel przeznaczył w 2023 roku aż ponad 600 tysięcy złotych. Wśród wyróżnionych są medaliści mistrzostw świata i mistrzostw Europy, zawodnicy znani w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim młodzi sportowcy, najbardziej obiecujące i perspektywiczne talenty. Stypendia wręczył marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda.

- Dolny Śląsk od wielu lat jest jednym z liderów w dziedzinie kształcenia sportowego dzieci i młodzieży w naszym kraju. Świadczą o tym wyniki osiągane przez naszych reprezentantów podczas młodzieżowych olimpiad i innych imprez sportowych rangi mistrzowskiej. Stypendia przyznawane przez samorząd województwa stanowią wsparcie finansowe, które jest wykorzystywane podczas przygotowań do zawodów, przejazdów na treningi, czy do zakupu niezbędnego sprzętu sportowego – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Stypendia Sportowe Województwa Dolnośląskiego przyznaje się za szczególne osiągnięcia, które wpływają pozytywnie na wizerunek województwa oraz potwierdzają rangę i znaczenie dolnośląskiego sportu. Są one także podziękowaniem dla zawodników za wyniki osiągnięte w zawodach sportowych i  wnoszenie znaczącego wkładu w rozwój dolnośląskiego sportu.


- Młodzi zawodnicy potrzebują naszego wsparcia zwłaszcza na początku swojej kariery. Stypendia Sportowe Województwa Dolnośląskiego są właśnie takim wsparciem, ale także wyrazem uznania za szczególne osiągnięcia sportowe oraz podziękowaniem za osiągnięte sukcesy – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Dziękuję sportowcom nie tylko za osiągnięte wyniki, które przynoszą chlubę całemu województwu, ale przede wszystkim za zaangażowanie i poświęcenie. Dziękuję również trenerom i rodzicom, bo bez waszej pracy obecne i przyszłe sukcesy dzisiejszych laureatów byłyby niemożliwe – dodaje.


Stypendia sportowe to dla wielu młodych zawodników realna pomoc, zwłaszcza na początku ich kariery. Wsparcie to umożliwia im dalszy rozwój bez obaw o towarzyszące temu koszty. Samorząd Województwa Dolnośląskiego inwestuje w sport także na innych polach.


- W sporcie poza talentem liczy się także wsparcie finansowe i współpraca z odpowiednimi ludźmi, którzy umożliwiają młodzieży profesjonalny rozwój. Zależy nam by sportowcy identyfikowali się z Dolnym Śląskiem i tu mogli liczyć na dobry start oraz pomoc w osiąganiu kolejnych celów swojej kariery - mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Tegoroczne stypendia sportowe otrzymali zawodnicy uprawiający przeróżne dyscypliny. Są to biathlon, badminton, bilard, boks, brydż sportowy, judo, ju-jitsu, kajakarstwo, karate kyokushin, karate WKF, kolarstwo, kolarstwo górskie, kolarstwo torowe, koszykówka, lekkoatletyka, łyżwiarstwo szybkie, muaythai, orientacja sportowa, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie, pływanie artystyczne, podnoszenie ciężarów, softball, sport kartingowy, sportowe ratownictwo wodne, strzelectwo sportowe, sumo, szachy, szermierka, taekwon-do ITF, taniec sportowy, tenis stołowy, wioślarstwo, zapasy, żeglarstwo.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego, oprócz wspierania samych zawodników i klubów, inwestuje także w nowoczesną infrastrukturę sportową. Budowanych jest lub przygotowywanych do realizacji wiele ważnych inwestycji:

•    Hala Lekkoatletyczna we Wrocławiu,
•    Tor saneczkowy w Karpaczu,
•    Dolnośląski kolarski tor szosowy w Bielawie,
•    Park rowerowy cross country w Polanicy Zdroju,
•    Stadion lekkoatletyczny w Lubinie,
•    Program budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności.


Dolny Śląsk stawia na sport i na możliwość jego uprawiania w nowoczesnych przestrzeniach. Wiele obiektów dostępnych jest i chętnie odwiedzanych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. W ostatnim czasie powstały m.in. Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach, 10 krytych pływalni Dolnośląskie Delfinki, czy 42 boiska lekkoatletyczne. Każdego roku Samorząd Województwa Dolnośląskiego dofinansowuje także modernizacje ponad 50 mniejszych obiektów sportowych oraz sponsoruje zakup urządzeń sportowych.