rozmiar czcionki: A | A | A

Kongres Onkologii Polskiej we Wrocławiu

19.10.2021 13:22 13:22

Już po raz piąty onkolodzy z całego kraju spotykają się na największym wydarzeniu edukacyjno-naukowym w świecie onkologii. Kongres Onkologii Polskiej ma już bogatą historię – jego pierwsza edycja odbyła się w 2002 r.

- Kongres Onkologii Polskiej to kluczowe, ogólnopolskie wydarzenie poświęcone rozwojowi onkologii w Polsce. To duże wyróżnienie dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, że już po raz drugi może ono odbyć się we Wrocławiu. Świadczy to o tym, że nasz marszałkowski szpital jest ważnym i cenionym  ośrodkiem onkologicznym również na poziomie ogólnopolskim – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Każda edycja gromadzi kilkuset znamienitych wykładowców oraz tysiące uczestników, a tematy poruszane podczas kongresu wyznaczają kierunek debaty publicznej na kolejne lata. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania, które już po raz drugi odbywa się we Wrocławiu, jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców. Do udziału w trzydniowym zjeździe zarejestrowało się pół tysiąca uczestników.


Z uwagi na sytuację epidemiczną kongres odbywa się w formule hybrydowej. Program obfituje w interesujące sesje, również z udziałem gości zagranicznych. Sesje międzynarodowe poświęcone zostały jednej z najbardziej innowacyjnych metod leczenia–immunoterapii. Wystąpią w nich eksperci z wiodących ośrodków onkologicznych ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Z kolei reformie opieki onkologicznej poświęcona będzie sesja plenarna z udziałem Ministra Zdrowia. We współpracy z licznymi towarzystwami naukowymi i organizacjami pacjentów został stworzony interdyscyplinarny program, w którym lekarze różnych specjalizacji znajdą dla siebie coś interesującego.


Podczas Ceremonii Otwarcia zostaną wręczone złote odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi na rzecz polskiej onkologii. Odznaczeni zostaną: prof. Stanisław Góźdź, prof. Andrzej Kułakowski, prof. Bogusław Maciejewski oraz prof. Marian Reinfuss. Wykłady inauguracyjne wygłoszoną prof. Andrzej Kułakowski oraz prof. Bogusław Maciejewski.


- Kongres Onkologii Polskiej to największe i najważniejsze wydarzenie dla środowiska onkologicznego w kraju. Zwykle nasze zjazdy gromadzą kilkuset znamienitych wykładowców i tysiące uczestników. Tematy poruszane podczas kongresu wyznaczają kierunek debaty publicznej na kolejne lata, ale przede wszystkim wskazują trendy leczenia onkologicznego. W tym roku, ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się częściowo na formułę hybrydową tak, żeby każdy zainteresowany mógł uczestniczyć w kongresie - podsumowuje dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny DCO i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.


Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent RP, a w skład Komitetu Honorowego weszli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Wrocławia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: politykazdrowotna.com, Puls Medycyny, Medonet i Onkologia.Pro. Kongres odbywa się w dniach 20-23 października 2021 r. we Wrocławiu. Więcej informacji: www.kongres.pto.med.pl