rozmiar czcionki: A | A | A

Finał konkursu "Gruzja - fascynująca podróż"

11.04.2019 13:49 13:49

Za nami finał i gala konkursu "Gruzja - fascynująca podróż". W uroczystości wręczenia wyróżnień uczestniczył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski oraz Inga Shamilishvili - minister Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii.

Dolny Śląsk ściśle współpracuje z Autonomiczną Republiką Adżarii w Gruzji już od ponad 3 lat. Wtedy właśnie podpisano porozumienie, na mocy którego regiony wspólnie dzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie gospodarki, turystyki, medycyny, kultury i edukacji, administracji samorządowej, a także szkolnictwa wyższego.


W grudniu ubiegłego roku, podczas wizyty na Dolnym Śląsku Ingi Shamilishvili - minister Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej  Republiki Adżarii - podjęto decyzję o współpracy w sektorze edukacji między dwoma partnerskimi regionami.


- Ta współpraca obejmie wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, wymianę informacji o systemach szkolnictwa, treściach kształcenia, drogach uzyskiwania kwalifikacji zawodowych, a także metodach pracy ze szczególnie uzdolnionymi uczniami – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Podczas tego spotkania omówiono także formułę wizyt studyjnych nauczycieli w krajach partnerskich oraz organizację dwustronnego konkursu wiedzy o kraju partnerskim i organizację szkoły letniej dla młodzieży w Gruzji i na Dolnym Śląsku. W konkursie wzięło udział 378 uczniów z 48 dolnośląskich szkół. Dziś poznaliśmy laureatów.


Główną nagrodą w konkursie, będzie pobyt 10 laureatów z Dolnego Śląska w Adżarii i 10 laureatów ze strony partnera na Dolnym Śląsku. Ponadto, z inicjatywy radnego województwa dolnośląskiego Tytusa Czartoryskiego, do laureatów wiedzy o Polsce z Adżarii w Gruzji dołączy pięcioro dzieci, które na skutek działań wojennych  w konflikcie rosyjsko-gruzińskiem straciły jedno lub oboje rodziców.