rozmiar czcionki: A | A | A

Black Friday – smogowe płuca pokazują czym oddychamy

26.11.2021 13:02 13:02

Za nami 2 tygodnie monitorowania jakości powietrza w centrum Kłodzka. Akcja po raz kolejny zorganizowana została przez samorząd województwa w ramach kampanii „Czyste zasady” we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego i Fundacją Ekorozwoju.

- Dzięki instalacji mobilnych płuc możemy na własne oczy zobaczyć jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Jako samorząd województwa podejmujemy szereg działań, które w efekcie mają poprawić jakość powietrza w regionie. Niestety wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. To szczególnie niebezpieczne teraz, w okresie epidemii, ponieważ opinie ekspertów wskazują, że zła jakość powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Walka ze smogiem nie traci na znaczeniu zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią. Dlatego samorząd województwa konsekwentnie prowadzi kampanię informacyjną „Czyste zasady”. Za nami ważny jej etap, podczas którego dzięki instalacji mobilnych płuc monitorowaliśmy jakość powietrza w centrum Kłodzka.


- Po raz kolejny pokazujemy, że w dolnośląskich miastach nadal mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Generują je przede wszystkim przestarzałe instalacje grzewcze, czyli kopciuchy. Szczególnie widać i czuć to nocą, kiedy piece pracują na pełnych obrotach - komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.


Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dlatego samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.


- Celem naszych działań jest przede wszystkim edukowanie i uświadomienie mieszkańcom, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednocześnie chcemy przypominać o przepisach wynikających z podjętych przez dolnośląski sejmik uchwał antysmogowych. Nasze zdrowie jest w naszych rękach – dodaje Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.


Przemieszczająca się w ramach akcji instalacja ta to kilkumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.


Organizację akcji informacyjno-edukacyjnej dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.