rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta delegacji Dolnego Śląska w Autonomicznej Republice Adżarii

22.07.2021 14:04

Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarki, medycyny i edukacji były głównymi tematami rozmów podczas wizyty przedstawicieli Dolnego Śląska w Autonomicznej Republice Adżarii. Delegacji przewodniczył Marszałek Cezary Przybylski.

W tym roku mija 5 lat od podpisania porozumienia o współpracy z Autonomiczną Republiką Adżarii. Z tej okazji przedstawiciele Dolnego Śląska gościli w tej gruzińskiej republice i wzięli udział w szeregu spotkań z przedstawicielami Rządu Adżarii oraz Rady Najwyższej Adżarii. W oficjalnej delegacji uczestniczył Marszałek Cezary Przybylski oraz Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a jej skład uzupełniali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Przedstawiciele naszego regionu spotkali się z Tornike Rijvadze - Przewodniczącym Rządu Adżarii, Jabą Phutkaradze - Ministrem Finansów i Gospodarki Adżarii, Maią Khajishvili - Minister Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii, Davitem Gabaidze - Przewodniczącym Rady Najwyższej Adżarii oraz Tite Aroshidze - Wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Adżarii.

 

- Pięć lat temu rozpoczęła się współpraca, która przerodziła się w prawdziwą, piękną przyjaźń. Przez te lata udało nam się zrealizować wiele projektów w dziedzinie gospodarki, turystyki, edukacji, ochrony zdrowia, czy kultury, z efektów których korzystają mieszkańcy całego regionu, uczestnicząc w forach i misjach gospodarczych, wymianach młodzieży szkolnej lub oglądając wspaniałe występy gruzińskich muzyków, tancerzy czy aktorów - zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

 

Podczas spotkań z przedstawicielami Rządu Adżarii oraz Rady Najwyższej Adżarii poruszone zostały najważniejsze kwestie, dotyczące współpracy Dolnego Śląska i Adżarii. Strona gruzińska zainteresowana jest m.in. spotkaniami z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych i wymianą uczniów oraz studentów. Omówiona została również potrzeba organizacji staży dla personelu medycznego obu regionów oraz wymiana praktyk w zakresie transplantologii i zarządzania służbą zdrowia, a także możliwość udziału dolnośląskich przedsiębiorców w rozwoju gospodarki Adżarii. Podczas wizyty w Batumi delegacja miała również okazję obejrzeć wystawę dokumentującą pięć lat współpracy Dolnego Śląska i Adżarii. Wystawa prezentowana była w marcu bieżącego roku we Wrocławiu.

 

Dolny Śląsk i Adżaria od 5 lat rozwijają partnerskie relacje, które owocują wieloma projektami. Nauczyciele z naszych regionów korzystają z możliwości wymiany doświadczeń, zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa specjalnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się również konkursy dla młodzieży o Gruzji i Polsce, w ramach których dla zwycięzców organizowane są wyjazdy do Adżarii, a gruzińscy laureaci przyjeżdżają na Dolny Śląsk. Warto wspomnieć, że kolejne miasta Dolnego Śląska przygotowują się do podpisania porozumień o współpracy z adżarskimi miejscowościami.