rozmiar czcionki: A | A | A

W Wałbrzychu działa poradnia dla pacjentów po COVID-19

30.12.2020 13:50

Nowa poradnia działać będzie w ramach Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Szpitalu im Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dziś w jej otwarciu uczestniczyli wicemarszałek Marcin Krzyżanowski oraz Mirosław Lubiński – przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.

- Ozdrowieńcy, mimo że chorobę COVID-19 mają już za sobą, często muszą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Dlatego w regionie ruszają kolejne Ośrodki Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Po wrocławskim i legnickim dziś rozpoczął funkcjonowanie punkt w Wałbrzychu, a planujemy otwieranie kolejnych. Cieszę się, że pacjenci w regionie zyskują coraz pełniejszą opiekę  - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Ośrodek funkcjonuje w ramach Poradni Pulmonologicznej, ponieważ ogromna większość powikłań dotyczy właśnie układu oddechowego. Wałbrzyski szpital dysponuje niezbędnymi w skutecznym leczeniu pracowniami spirometrycznymi, bronchoskopowymi i rozbudowaną komórką laboratoryjną.


W razie potrzeby pacjenci mogą liczyć na szybką pomoc kardiologa, internisty czy neurologa. Aby pacjent mógł skorzystać z poradni musi posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni chorób płuc i gruźlicy. Na wizytę można zapisać się dzwoniąc pod  numer telefonu 74/64 89 787. Poradnia działa codziennie w godzinach o 7:00 do 14:35.


- Jesienna fala zachorowań dała się mocno we znaki pacjentom. Przebyty Covid wiąże się nieraz z powikłaniami nie tylko typu pulmunologicznego, ale także kardiologicznego czy wręcz psychologicznego. Nasze poradnie mają za zadanie zaopiekować się takim pacjentem i wesprzeć go we własnym zakresie lub skierować do odpowiedniego specjalisty – wyjaśnia Mirosław Lubiński, Przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny