rozmiar czcionki: A | A | A

Rywalizacja osób niewidomych i słabowidzących na strzelnicy

18.04.2016 15:07

W dniach 14-15 kwietnia na strzelnicy Śląska Wrocław odbył się półfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym. W zawodach zorganizowanych przez Związek Kultury Fizycznej „OLIMP” wzięło udział 40 zawodniczek i zawodników z całej południowej Polski. Honorowy patronat nad imprezą objął Paweł Parus – pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnoprawnych.

- Dla wielu ludzi rywalizacja osób niewidomych na strzelnicy, gdzie najważniejszym zmysłem jest wzrok, może być zaskakująca. Okazuje się jednak, że dzięki nowoczesnej technice łatwo tę barierę zlikwidować. Na środek tarczy naprowadza sygnał dźwiękowy, który w połączeniu z laserem pozwala na precyzyjne oddawanie strzałów – mówi Paweł Parus.

Podczas dekoracji pełnomocnik złożył w imieniu marszałka Cezarego Przybylskiego gratulacje wszystkim zawodniczkom i zawodnikom biorącym udział w mistrzostwach – nie tylko za osiągnięte wyniki, ale przede wszystkim za hart ducha i determinację w pokonywaniu codziennych trudności.

- Serdecznie dziękuję samorządowi województwa dolnośląskiego za wsparcie tych zawodów i przekazanie upominków dla strzelców. To był pod każdym względem bardzo udany turniej, zarówno w kwestii wyników sportowych, jak i organizacji. Chciałbym również złożyć ukłony dla asystentów i wolontariuszy, bez których uprawianie strzelectwa przez osoby niewidome nie byłoby możliwe – skomentował Józef Plichta, prezes Dolnośląskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "SUDETY" Kłodzko, współorganizator imprezy.


Najlepsi zawodnicy za kilka tygodni powalczą w ścisłym finale o mistrzostwo Polski. Wśród nich nie zabraknie także Dolnoślązaków, którzy dobrze zaprezentowali się podczas półfinałów.