rozmiar czcionki: A | A | A

Rusza Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem

01.12.2020 08:52

Przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc otwiera się pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, który obejmie swoją opieką pacjentów, u których występują powikłania po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samorząd województwa przekaże 200 tysięcy złotych na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki w ośrodku.

- Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki dla wszystkich naszych pacjentów. Zakażenie koronawirusem to w wielu przypadkach dopiero początek walki o powrót do pełni zdrowia. Późniejsze powikłania po chorobie mogą być bardzo niebezpieczne. Miejsca takie jak to zapewniają profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Pamiętajmy aby obserwować się i zgłaszać w razie wystąpienia niepokojących objawów – apeluje marszałek Cezary Przybylski.


Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie blisko 200 tys. złotych Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z COVID-19 kupi najnowszy system do badania funkcji wentylacyjnej płuc w warunkach wysiłku. Urządzenie to jest niezwykle potrzebne, ponieważ część zaburzeń nie jest wykrywana w warunkach stacjonarnych i są dopiero widoczne przy zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na tlen w warunkach wysiłku.
Dodatkowo urządzenie to będzie służyło innym pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, przede wszystkim kwalifikowanych do zabiegu usunięciu fragmentów płuc z powodu nowotworów. Znacznie poprawi to bezpieczeństwo zabiegów torakochirurgicznych, bowiem ocena możliwości układu oddechowego będzie bardzo dokładna.


- Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Wirus SARS–Cov-2 może pozostawiać niepożądane ślady w całym organizmie, świadczy to o tym, że mamy do czynienia z naprawdę niebezpieczną chorobą, której absolutnie nie możemy bagatelizować. Dzięki uruchomieniu Ośrodka Kompleksowej Opieki osoby, u których występują powikłania po przebyciu choroby COVID-19 będą otoczone profesjonalną opieką. To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagają się z różnymi dolegliwościami mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Usługi medyczne świadczone dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Oznacza to, że pacjenci nie będą ponosili żadnych kosztów wynikających z korzystania z Ośrodka Kompleksowej Opieki.
Dodatkowo DCChP we Wrocławiu nawiązało współpracę dotyczącą kierowania pacjentów do jedynego w Polsce szpitala, w którym w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19. Mowa tutaj o Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Szpital przy ulicy Grabiszyńskiej podjął również współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w ramach kwalifikacji dawców osocza od ozdrowieńców.


Koordynacją opieki nad pacjentem polegającą na umawianiu wizyt, konsultacji oraz kontakcie z chorym zajmować się będą wykwalifikowane asystentki medyczne.

W ramach działalności ośrodka, pacjenci będą mogli korzystać z:
•    badań czynnościowych układu oddechowego (spirometria, dyfuzja, pletyzmografia, wysiłkowe badanie płuc)
•    badań obrazowych układu oddechowego (RTG, TK, angioTK, scyntygrafia) oraz serca (USG serca, MRI serca)
•    badań laboratoryjnych (gazometria włośniczkowa, gazometria tętnicza, przeciwciała, troponina etc.)
•    w zależności od potrzeb z bezpłatnych konsultacji:
- rehabilitanta
- psychologa
- dietetyka
- pracownika socjalnego
•    szybkiej kwalifikacji do bezpłatnego wypożyczenia koncentratora tlenu i tlenoterapii biernej w domu w ramach NFZ (Ośrodek Leczenia Niewydolności Oddechowej w Domu DCChP)
•    wysokospecjalistycznych diagnostycznych hospitalizacji jednodniowych na oddziale pulmonologicznym DCChP
•    kwalifikacji do Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej w warunkach szpitalnych


- To co wyróżnia nasz Ośrodek Kompleksowej Opieki na Pacjentem po COVID-19, to holistyczne i skoordynowane podejście do problemów zdrowotnych naszych podopiecznych. W ramach naszej placówki pacjent będzie pod opieką specjalistów chorób płuc, którzy dysponują szerokimi możliwościami diagnostycznymi i leczniczymi - dodaje Marcin Murmyło Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. - Mamy coraz więcej "ozdrowieńców" po COVID-19, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również w stanie psychicznych, układzie krążenia czy ogólnej sprawności. Chcemy im pomóc w powrocie do normalnego życia – dodaje dyrektor Murmyło.


DANE KONTAKTOWE
Ośrodek Kompleksowej Opieki Nad Pacjentem z COVID-19
Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc ul. Grabiszyńska 105, gabinet 12 (niski parter) – wejście A
Rejestracja: 071 33 49 683 lub 071 33 49 684 (godz. 7.30-15.00)
Skierowanie: Skierowanie może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinny, specjalistyka ambulatoryjna, izba przyjęć, poszpitalne).
Szpital przyjmuje e-skierowania – prosimy wówczas o wpisanie kodu resortowego 1270 (Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc)