rozmiar czcionki: A | A | A

Porozumienie w sprawie strategii dla Polski Zachodniej podpisane

26.08.2010 16:40

Marszałkowie pięciu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego podpisali dzisiaj w Szczecinie (26 sierpnia br.) porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski Zachodniej.

Ten ponadregionalny pakt ma na celu stworzenie programu operacyjnego, który będzie służył rozwojowi wszystkich pięciu województw. Jego priorytetami mają być komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne i rozwój miast oraz turystyka.
W czasie spotkania marszałkowie i dyrektorzy z województw zachodniej Polski ustalali dalszy plan działań związanych z realizacją podpisanego porozumienia.


- Serdecznie dziękuję marszałkom za współpracę i za to, że przyjechali dziś do Szczecina, aby podpisać porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski Zachodniej – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Władysław Husejko otwierając konferencję prasową podsumowującą spotkanie. – Naszym celem jest obecnie opracowanie diagnozy naszych regionów, która będzie podstawą do stworzenia wspólnej strategii. Z kolei strategia będzie podstawą do utworzenia programu operacyjnego dla Polski Zachodniej. Diagnozę i strategię opracuje zespół ekspertów wyznaczonych przez pięć województw. Dziś wyznaczyliśmy siedem obszarów współpracy, ale jeśli pojawi się taka potrzeba, ta liczba może się zwiększyć.


Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak podkreślił, że ten formalny wymiar współpracy jest bardzo istotny. – Naszymi podpisami zapewniliśmy kontynuację konkretnych wspólnych działań – powiedział. – Diagnoza powstaje także po to, aby przekonać premiera i Radę Ministrów, że pomysł jest dobry, i aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło – oczywiście z naszym udziałem – prace na programem operacyjnym. Mit, że na zachodzie jest tak dobrze, że zachodnie regiony same sobie dadzą radę, jest bardzo silnie ugruntowany i jest… groźny. Bo poza metropoliami, które radzą sobie rzeczywiście dobrze, istnieją tereny zapóźnione cywilizacyjnie, które nie mają szans na rozwój. Na terenie Wielkopolski są takie tereny, gdzie bezrobocie przekracza 17%. Trzeba spojrzeć na Polskę bardziej szczegółowo – przekonywał marszałek Marek Woźniak. – Bardzo cennym elementem jest fakt, że z fazy konkurencji między regionami przeszliśmy do fazy współpracy. Konkurencja jest oczywiście ważna, ale współpraca jest pożyteczna, gdy ma się wspólne problemy do rozwiązania.


Marek Woźniak podkreślił także, że decyzje o dużych inwestycjach nie mogą być przypadkowe, nie mogą wynikać z lobbingu bardziej wpływowych posłów. – Takie decyzje powinny być następstwem długofalowej wizji i strategii – zaznaczył.


Wicemarszałek Województwa Opolskiego Józef Kotyś powiedział, że konkurencyjność i jakość życia mieszkańców pięciu zachodnich województw, zwłaszcza w porównaniu z sąsiednimi regionami z Niemiec i Czech, jest wyraźnie gorsza. – W województwie opolskim mieszka niewiele ponad milion mieszkańców. Od lat 50. ubiegłego wieku wyjechało już 250 tys. ludzi. 10% naszych mieszkańców pracuje poza granicami Polski, co oznacza, że wypracowany przez nich dochód nie zasila naszego regionu. Trzeba coś zrobić, aby zatrzymać ten proces, zatrzymać ludzi w naszych regionach – mówił.


Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego podkreślił europejski kontekst podpisanego dziś porozumienia. – Poprzez program operacyjny Polska Zachodnia chcemy aplikować o środki w kolejnym okresie planowania, czyli w latach 2014-20. Potrzebujemy tych pieniędzy, aby być partnerami dla Niemiec – stwierdził.


- Mit Polski A i B został dziś obalony – powiedział Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Łapiński. – Dzisiejsze porozumienie wpisuje się w utrzymanie polityki spójności Unii Europejskiej. Taki jest interes państwa. Nasza strategia ma pokazać, że dodatkowe środki będą tak dobrze wykorzystane, jak pieniądze z RPO. Bo te województwa dobrze wdrażają regionalne programy, natomiast nasze projekty przegrywają w programach, w których decyzje zapadają centralnie.


Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec września w województwie lubuskim, a jego gospodarzem będzie marszałek Marcin Jabłoński.


Treść porozumienie (do pobrania)