rozmiar czcionki: A | A | A

Podsumowanie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

03.12.2021 09:33

Wicemarszałek Grzegorz Macko wziął udział w konferencji podsumowującej działania realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Spotkanie adresowane do gmin i lokalnych grup działania z Dolnego Śląska odbyło się w czwartek we Wrocławiu.

Podczas konferencji przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podsumowali działania zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w 2021 roku. Środki z PROW zostały przeznaczone na szereg istotnych inicjatyw zrealizowanych na Dolnym Śląsku, które korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie wsi.

 

- Dbamy o obszary wiejskie na Dolnym Śląsku i każdego roku wspieramy dolnośląskie samorządy oraz przekazujemy im pieniądze na ważne inwestycje w gminach. Realizacja wszystkich działań przyczyniła się znacząco do rozwoju poziomu życia na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego – zaznacza Grzegorz Macko, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Podczas wydarzenia wicemarszałek Grzegorz Macko oraz dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich, Grzegorz Suduł wręczyli nagrody laureatom konkursów promujących działania wdrażane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach PROW 2014-2020 i upowszechniające dobre praktyki.

 

- Zależało nam, aby poprzez organizację konkursów ukazać korzyści płynące dla lokalnej społeczności w kontekście zrealizowanych operacji – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

 

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe. Poniżej pełna lista nagrodzonych.

 

I edycja „Wojewódzkiego konkursu wiedzy na temat PROW 2014-2020 na Dolnym Śląsku:

I miejsce - Dominik Pyrsz

II miejsce - Artur Jakubiec

III miejsce - Marcin Łacina

Wyróżnienie - Gabriela Pomirko

Wyróżnienie - Ewa Kochanowska

 

Konkurs fotograficzny promujący dobre praktyki PROW 2014-2020 pn. „PROW 2014-2020 w obiektywie”:

I miejsce - Marcin Wrześniacki

II miejsce - Klaudia Mirek

III miejsce - Agnieszka Seweryn

Wyróżnienie - Marianna Kosmalska


 

Konkurs filmowy promujący dobre praktyki PROW 2014-2020 pn. „PROW w oku kamery – jak zmieniła się moja miejscowość”:

I miejsce – Anita Kałuzińska

II miejsce – Remigiusz Biały

III miejsce – Dorota Kózka-Burchardt

Wyróżnienie – Maja Kramarz


Efekty programu

Jednym z elementów PROW 2014-2020 jest operacja „Scalanie gruntów”. Podczas konferencji dyrektor Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych zaprezentował efekty, które udało się osiągnąć w ramach realizacji zdania. Scalanie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia ich średniej wielkości.

 

- Dzięki scalaniu gruntów poprawiają się warunki gospodarowania. Zmniejsza się liczba działek w gospodarstwie, ale zwiększa się ich powierzchnia i skraca się czas dojazdu rolników do pracy w polu – mówił Krzysztof Goleniowski, dyrektor Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.

 

W ramach projektu przeprowadzono również prace w zakresie zagospodarowania terenów objętych scaleniem. Obejmowały w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz regulację stosunków wodnych. Na realizację tych zadań przeznaczono kwotę ponad 15 milionów złotych.

Podczas spotkania Dorota Goetz z LGD Partnerstwo Ducha Gór przedstawiła efekty programu grantowego w ramach PROW. Tego typu inicjatywy aktywizujące Lokalne Grupy Działania wzmacniają kapitał społeczny, poprzez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, a także wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań. W latach 2014 – 2020 priorytetem była inwestycja w zakładanie nowych i rozwój istniejących firm na obszarach wiejskich, jak również budowę infrastruktury, głównie rekreacyjno-sportowej na wsi. W ramach tego działania wypłacono środki w wysokości ponad 127 milionów złotych.

Ponadto, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w 2021 roku przeznaczono środki na budowę i modernizację dróg lokalnych w wysokości ponad 52 milionów złotych, które umożliwiły przebudowę prawie 100 kilometrów dróg. 42 miliony złotych przeznaczone na gospodarkę wodno-ściekową pozwoliły m.in. na budowę zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę, systemów kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, 168 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz nowych ujęć wody i stacji jej uzdatniania.

 

Dzięki realizacji inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne wybudowano 36 nowych świetlic i domów kultury, zmodernizowano 15 obiektów, a w 21 zapewniono nowe wyposażenie. Na realizację tego działania wypłacono dotacje o łącznej wysokości ponad 23 milionów złotych. Ponadto prawie 6 milionów trafiło na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego, a ponad 8 milionów złotych na stworzenie targowisk oraz obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów.