rozmiar czcionki: A | A | A

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Legnicy

23.03.2016 10:36

Wyjątkową oprawę artystyczną miała piąta edycja legnickich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, zorganizowana przez Legnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.

Święto obchodzone jest co roku 21 marca. Data nieprzypadkowa, bowiem nawiązuje do obecności 21. chromosomu powodującego zespół wad wrodzonych (Zespół Downa). Stało się już tradycją, że do Legnicy zapraszani są wyjątkowi goście. Tym razem gwiazdą tegorocznej gali była popularna piosenkarka Dorota Rabczewska. Wcześniej swoje zdolności muzyczno-teatralne zaprezentowali podopieczni Stowarzyszenia „Otwórz Serce” i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ideę obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa wsparli także swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Celina Witkowska, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, i Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych .

 – Uroczystość ściągnęła w przyjazne progi legnickiego hotelu Qubus kilkaset osób. Przyjemnie było patrzeć na uradowane nie tylko dzieci, ale i dorosłe osoby borykające się z zespołem wad wrodzonych, które mogły spędzić kilka chwil z gwiazdą – Dorotą Rabczewską, która wystąpiła tego dnia charytatywnie. Wielu zgromadzonych ludzi mało okazję przekonać się, jak pozytywne nastawienie do życia mają ludzie z zespołem Downa. Takie przełamywanie stereotypów jest niezwykle istotne w procesie włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego – mówi Paweł Parus.

Założycielką działającego już osiem lat Stowarzyszenia „Otwórz Serce” jest Agnieszka Sokołowska. Legnicka organizacja skupia kilkadziesiąt rodzin, w których funkcjonują osoby z zespołem Downem. Podczas gali przyznano statuetki Przyjaciel „Otwórz Serce”. Uhonorowano nimi Dorotę Purgal, wiceprezydent Legnicy, oraz firmę Euco. Podczas uroczystości odbyła się także zbiórka pieniędzy na działalność statutową stowarzyszenia. Do puszek zebrano ponad 2 tysiące złotych.