rozmiar czcionki: A | A | A

Obchody 30. rocznicy polsko – niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

18.06.2021 12:11

Wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Krzysztof Bramorski - Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych wzięli udział w spotkaniu z federalnym ministrem gospodarki Peterem Altmaierem i Premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.

- Kolejny dzień obchodów okrągłej, trzydziestej już rocznicy podpisania dokumentu na którym opieramy naszą codzienną współpracę, to doskonała okazja do spotkań z niezwykłymi ludźmi, którzy pielęgnują te relacje na co dzień. Dziękuję za każdą rozmowę i cieszę się, że wracamy powoli do normalności, a także że nasze granice znów są otwarte – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.


Spotkanie zorganizowane zostało przy okazji inauguracji projektu Wasserstoffzentrum w fabryce Siemens Energy Görlitz. Instytut zlokalizowany będzie na terenie kampusu innowacji SIEMENS Energy, który zajmuje się wykorzystaniem potencjału technologii wodorowej jako źródła energii.


Po spotkaniu w Siemens Energy delegacja Dolnego Śląska odwiedziła przyszłą lokalizację Centrum Badawczego CASUS w towarzystwie Premiera Kretschmera i Burmistrza Goerlitz Octaviana Ursu, po czym udała się na obchody 30 rocznicy podpisania polsko – niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy do Parku Miejskiego w Goerlitz, gdzie wraz z Radnymi Województwa Dolnośląskiego wicemarszałek wziął udział w debacie dotyczącej przyszłości dobrych sąsiedzkich kontaktów. Najważniejszym wątkiem rozmów były pozytywne zmiany przestrzeni ostatnich lat w relacjach między Dolnym Śląskiem i  Saksonią, na pograniczu czego najlepszym dowodem jest powstanie Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie.