rozmiar czcionki: A | A | A

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego po raz 13. odbywają się we Wrocławiu

04.03.2022 08:41

Na tegorocznej edycji targów prezentuje się aż 150 wystawców z różnych krajów. Impreza wróciła do kalendarza po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, gdzie spotykają się przedstawiciele branży turystycznej i miłośnicy podróży. Targi współorganizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Wystartowała dzisiaj 13. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego, która potrwa do niedzieli. Przez trzy dni wszyscy odwiedzający część konferencyjną Tarczyński Areny Wrocław będą mieli okazję poznać nowe, ciekawe propozycje wakacyjnych kierunków, a także posłuchać relacji podróżników z ich wypraw w najróżniejsze zakątki świata. Na wrocławskich targach pojawią się ponadto przedstawiciele Hiszpanii, Niemiec, Czech, Gruzji i Adżarii oraz Litwy. Krajem partnerskim jest natomiast Bułgaria.


Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego z każdą kolejną edycją cieszą się coraz większą popularnością. Wyjątkowe atrakcje naszego regionu, zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane, poznać można odwiedzając stoisko Dolnego Śląska. Zaraz obok zlokalizowana została przestrzeń wystawiennicza, gdzie prezentowany jest nasz partnerski region – Obwód Dnipropietrowski z Ukrainy.


- Po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego odbywają się w tak trudnym momencie. Przedstawiciele Obwodu Dnipropietrowskiego nie mogą być z nami we Wrocławiu, ponieważ bronią swojej Ojczyzny i własnych rodzin przed rosyjskimi atakami. My, w geście solidarności, prezentujemy ich region. Zachęcam wszystkich odwiedzających targi do zatrzymania się przy tym stoisku, gdzie informujemy także, jak można pomóc walczącej Ukrainie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Goście Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego na stoisku Dolnego Śląska dowiedzą się na przykład o wyjątkowym w skali całego kraju przedsięwzięciu, czyli Astromapie. Powstała ona w ramach Geoportalu Dolny Śląsk, a dzięki niej chętne osoby mogą w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie warto pojechać, aby móc obserwować gwiazdy. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w skali całego kraju zamków i pałaców, zabytków techniki, mnóstwo wyjątkowych produktów regionalnych, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, a także między innymi bogata oferta dla osób chcących podróżować w rytmie slow. Wszystko to, a także o wiele więcej poznać można podczas 13. edycji targów.


- Wśród atrakcji pojawią się dwie wyjątkowe prezentacje o regionie, które wcześniej zostały pokazane na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju oraz na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jedna z nich ukazuje bogactwo regionu, jego zasoby, m.in. zabytki, uzdrowiska, parki narodowe, a także potencjał gospodarczy Dolnego Śląska. Druga, pod hasłem “Woda. Sztuka. Tajemnica”, promuje Polskę i region Dolnego Śląska przez pryzmat wody. Na interaktywnym ekranie parowym prezentujemy najciekawsze zakątki naszego województwa – wymienia Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Podczas trzech dni trwania Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego gościć będziemy przedstawicieli regionów i krajów partnerskich: Czech z Kraju Kralovohradeckiego, Libereckiego, Środkowoczeskiego oraz Pardubickiego. Wizytę złożą także Ambasador Macedonii, J.E Ilija Psaltirov oraz Ambasador Republiki Bułgarii w RP: JE Margarita Ganeva.


Bardzo ważną częścią wydarzenia jest Festiwal Podróżników. W jego ramach prelegenci opowiedzą o swoich wyprawach między innymi do Indii, Nowej Zelandii, Macedonii, do Arktyki, na najwyższy szczyt świata, ale także po różnych zakątkach Polski.


- Mamy morze, jeziora, parki narodowe i oczywiście piękne góry! O tych ostatnich opowiem podczas swojej prezentacji "Barwy Szczęścia, czyli Polskim szlakiem z Panem Szpakiem", bo pomysłów na górskie aktywności jest całe mnóstwo, wystarczy tylko się ruszyć. Jak zacząć i gdzie szukać inspiracji? O tym też opowiem - zachęca Piotr Czyszpak, podróżnik, bloger i pilot wycieczek, prelegent Festiwalu Podróżników.


W każdej edycji wydarzenia udział biorą goście specjalni, czyli globtroterzy, zdobywcy i fotografowie. W tym roku we Wrocławiu spotkać będzie można wiele znanych osobistości ze świata turystyki i podróży:
•    Grzegorz Kapla - dziennikarz, podróżnik i pisarz, autor trzech książek i setek reportaży,
•    Marcin Jakub Korzonek - podróżnik, instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz. Opowie o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta,
•    Marcin Yeti Tomaszewski - jeden z najlepszych alpinistów swojego pokolenia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej, bajkopisarz oraz fotograf. Czynnie propaguje wspinaczkę w Polsce poprzez organizowanie szkoleń i sekcji wspinaczkowych, organizację zawodów i pokazów wspinaczki,
•    Tomasz Gorazdowski - dziennikarz sportowy, przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, wielbiciel dalekich podróży, autor książek podróżniczych. Objechał na motocyklu świat dookoła, samochodem przejechałem trzy Ameryki, a na wszelkie sposoby Azję i Oceanię,
•    Karol Nienartowicz - podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Największym sentymentem darzy jednak polskie góry, a szczególnie Karkonosze, w których się wychował i mieszkał przez 28 lat,
•    Adam Nitka - od ponad 12 lat wspólnie z rodziną mieszka na wyspie Bali, która pozwala mu realizować swoje pasje i spełniać się zawodowo. Od dwóch lat jest też dumnym członkiem Przewodników bez Granic.


Odwiedzający Tarczyński Arenę Wrocław będą mieli także niepowtarzalną okazję do spróbowania różnych wyjątkowych kuchni świata. W Strefie Produktów Regionalnych do wyboru są dania kuchni bałkańskiej, węgierskiej, tureckie słodycze i trunki z Moraw. Na Międzynarodowych Targach Turystyki i czasu wolnego gości także kuchnia Dolnego Śląska wraz z lokalnymi produktami: chlebami na zakwasie, pierogami, żurkiem, piwem rzemieślniczym, przyprawami, yerba mate, wędlinami, czy serami.


Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego to okazja do nagrodzenia wyjątkowych przedsięwzięć. Od kilku lat przyznawane „Kryształowe Orły”. Wyróżnienie od tego roku zmienia nazwę na „Kształt Turystyki”. W niedzielę nagroda zostanie przyznana w 4 kategoriach: produkt regionalny, atrakcja turystyczna, wydarzenie cykliczne związane z turystyką lub produktem turystycznym oraz aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną.


Podczas wydarzenia także na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, takich jak: Kolejkowo, czyli największa makieta kolejowa w Polsce; Foliba Music i ich kolorowe bębny z różnych zakątków Afryki; Hydropolis oraz efektowne doświadczenia związane z wodą, Movie Gate wraz z postaciami z filmów oraz oryginalnymi eksponatami i rekwizytami z najbardziej znanych produkcji. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprosi dzieci do wikliniarza, stolarza, świecownika i garncarza, aby spróbowały swoich sił w rękodziele, a Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów przygotuje warsztaty i laboratoria naukowe oraz opowieści o wulkanach i zjawiskach zachodzących na naszej planecie.