rozmiar czcionki: A | A | A

Gloria Artis dla artysty sztuki szkła

12.01.2012 15:05

Tworzy szklane kompozycje o formach prostych, skondensowanych i pełnych ekspresji, dynamizując ich strukturę barwami oraz modelując przy piecu hutniczym. Mowa o Władysławie Czyszczoniu, jednym z najwybitniejszych twórców Karkonoszy, dla którego szkło jest pasją i marzeniem, szlachetnym tworzywem, które wzbogaca. Dziś artysta sztuki szkła udekorowany został medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Plastyk odznaczenie odebrał z rąk wicemarszałka dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, który pogratulował wspaniałego wyróżnienia i jednocześnie życzył wielu kolejnych sukcesów na artystycznej drodze.

www.um.jeleniagora.pl

Uroczysta dekoracja odznaczeniem nadanym przez ministra kultury odbyła się w trakcie noworocznego spotkania jeleniogórskich samorządowców z przedstawicielami środowisk społeczno-kulturalnych i lokalnych przedsiębiorców. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Władysław Czyszczoń jest artystą plastykiem, od 1978 roku członkiem Związku Artystów Plastyków z Wrocławia. Od 1976 r. związany jest z Jelenią Górą - najpierw jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosła Artystycznego, a od 1980 nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Obecnie uprawia linoryt (grafikę artystyczną) i realizuje unikatowe szkła użytkowe i artystyczne przy współpracy polskich hutników, głównie z huty szkła ‘Julia’.
Władysław Czyszczoń wielokrotnie uczestniczył w plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów we Wrocławiu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Malborku i Coburgu.
Odnosząc sukcesy jako artysta szkła, Czyszczoń poświęcał się również pracy dydaktycznej - wielu jego podopiecznych studiowało później na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz innych uczelniach artystycznych.
Ogromny talent i niezwykła skromność sprawiły, że artysta jest postacią niezwykle cenioną i szanowaną zarówno na polskiej scenie artystycznej jak i w jeleniogórskim środowisku plastycznym.

www.um.jeleniagora.pl
www.um.jeleniagora.pl
www.um.jeleniagora.pl