rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk świętuje

15.10.2013 20:54

Dolny Śląsk – województwo, region, mała ojczyzna i powód dumy. Każdego roku odkrywamy i poznajemy go na nowo. Dziś obchodzimy Święto Województwa Dolnośląskiego. Z tej okazji w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbyła się uroczysta XLI Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Święto Województwa Dolnośląskiego, obchodzone już po raz czwarty, to okazja do spotkania władz regionu z parlamentarzystami z Dolnego Śląska, senatorami i europarlamentarzystami, przedstawicielami środowisk naukowych, prezydentami miast, burmistrzami i starostami. To także okazja do podziękowań dla osób i instytucji  zasłużonych dla Dolnego Śląska.

Marszałek Rafał Jurkowlaniec wręczył Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu. Laureatami tych wyróżnień zostali:

Grażyna Orłowska-Sondej – dziennikarka, autorka wielu reportaży, pomysłodawczyni i prowadząca program „Studio Wschód” emitowany na antenie TVP Wrocław. Jej akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"  to wielkie dzieła ratowania kresowych cmentarzy na Ukrainie.  

Marcin Rybak – dolnośląski dziennikarz działu Wydarzenia Gazety Wrocławskiej, specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym. Od kilkudziesięciu lat rzetelnie i z zachowaniem najwyższych standardów dziennikarstwa relacjonuje wydarzenia z Dolnego Śląska. Jego artykuły podnoszą poziom świadomości społecznej mieszkańców regionu.

prof. dr hab. med. Andrzej Lange – Kierownik Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, transplantologii, hematologii i immunologii klinicznej. Od 25 lat jest czynnym transplantologiem komórek krwiotwórczych oraz autorem ponad 200 opracowań naukowych o międzynarodowym znaczeniu. Do sierpnia 2013 roku w DCTK wykonano ponad tysiąc operacji przeszczepień szpiku. Prof. Andrzej Lange jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród naukowych.

Grzegorz Dzik  - przewodniczący Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która stworzyła  m.in. poradnię onkologiczną, hematologiczną, przeszczepów szpiku i skaz krwotocznych, centrum rehabilitacji oraz oddział przeszczepiania szpiku. Od lat zbiera pieniądze na rzecz budowy „Przylądka Nadziei” -  nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dzięki fundacji powstał nowoczesny Oddział Intensywnego Nadzoru Medycznego oraz Akademicki Zespół Opieki Paliatywnej.

Piotr Napierała - przewodniczy Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Autor i współautor licznych projektów i ekspertyz technicznych dotyczących wzmacniania i konserwacji zabytków. Zaangażowany w konserwację m.in. Kościoła Pokoju w Świdnicy, barokowego zespołu pocysterskiego w Krzeszowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, licznych obiektów we Wrocławiu, pałaców w Radomierzycach, Książu, klasztorów w Cieplicach i we Wrocławiu.

W trakcie wtorkowej Sesji wicemarszałek Radosław Mołoń wyróżnił Nagrodami Marszałka Województwa Dolnośląskiego WENA 2013 osoby posiadających wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W gronie laureatów znaleźli się: Urszula Hasiej, Małgorzata Sapiecha-Muzioł,  Stanisław Kozłowski oraz Waldemar Krzystek.


W trakcie sesji przyznane zostały Nagrody Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Przewodniczący Sejmiku Jerzy Pokój odznaczył tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska – Civi Honorario reżysera i scenarzystę Waldemara Krzystka. Ten wybitny twórca przez całe swoje życie jest związany z Dolnym Śląskiem. Wyreżyserował m.in. „Małą Moskwę” nagrodzoną Złotymi Lwami na 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008r. Jest reżyserem i scenarzystą filmu „80 milionów” – polskiego kandydata do Oscara. Ponadto Waldemar Krzystek to autor takich znakomitych filmów jak  „Zwolnieni z życia”, „W zawieszeniu”, „Ostatni prom”, „Nie ma zmiłuj” czy „Fotograf”. W swojej twórczości często opowiada o ludziach, wydarzeniach i miejscach na Dolnym Śląsku, przyczyniając się do promocji regionu w Polsce i za granicą.


Wręczone zostały też Nagrody Kulturalne Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Silesia. Laury trafiły do Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Romana Gileta – poety, prozaika i animatora życia kulturalnego w Wałbrzychu; Ewy Marii Poradowskiej-Werszler – generalnego kuratora Festiwalu Sztuki Włókna organizowanego w Kowarach i kierownika Galerii Tkackiej „Na Jatkach”; Henryka Hnatiuka – założyciela i choreografa ludowych zespołów pieśni i tańca „Camela” i „Boguszów 500”, Agaty Rome-Dzidy – prezes zarządu Fundacji Forum Staniszów, która od lat zajmuje się rewitalizacją barokowego założenia pałacowo-parkowego w Staniszowie.

W trakcie uroczystej sesji przyznano też złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

W imieniu całej społeczności lekkoatletów wyróżnienia odebrali także marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz wicemarszałek Radosław Mołoń. Złote odznaki Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wręczyli laureatom wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Paweł Olszański, prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki  Zygmunt Worsa, Mistrz  Świata w rzucie młotem Paweł Fajdek oraz jego  trenerka Jolanta Kumor.