rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk promował się w Pradze

06.06.2022 07:46

Ogrody Ambasady RP w Pradze po raz kolejny zostały otwarte dla wszystkich, którzy chcieli poznać kulturę i walory Dolnego Śląska, ale i naszego całego kraju. Dzień Polski w Pradze, zorganizowany 4 czerwca przez Instytut Polski w Pradze, przyciągnął kilka tysięcy gości. W wydarzeniu uczestniczyli Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Dzień Polski w Pradze to coroczne wydarzenie, które umożliwia wystawcom z całej Polski zaprezentowanie swoich walorów turystycznych i tym samym zachęcenie czeskich przyjaciół do odwiedzin naszego kraju.


W tym roku Dolny Śląsk reprezentowało aż 13 podmiotów, których stoiska zdominowały całą przestrzeń wystawienniczą i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Nasz region promowały: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Time Gates - Bramy Czasu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Podziemne Miasto Osówka , Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, Huta Szkła Kryształowego JULIA, Estera Grabarczyk, Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki, Zamek Książ w Wałbrzychu, Miasto Karpacz, Karkonoskie Tajemnice, Kłodzko oraz Stawy Milickie. Na przybyłych gości czekała moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, warsztaty, regionalne przysmaki, lokalne produkty, koncerty oraz polonez, odtańczony przez uczniów Szkoły Polskiej. Dolnośląską strefę wystawienniczą odwiedziło kilka tysięcy gości, w tym również gość specjalny - Minister Kultury Czech Martin Baxa.


Przedstawiciele delegacji Dolnego Śląska – radni sejmiku Anna Michalska, Ewelina Szydłowska-Kędziera, Teresa Zembik, Monika Włodarczyk, Anna Brok, Damian Mrozek, Tytus Czartoryski oraz Mirosław Lubiński,  spotkali się z również Maciejem Ruczajem – dyrektorem Instytutu Polskiego, który przybliżył m.in. historię terenów, na których znajduje się Ambasada RP w Pradze. Na potrzeby wydarzenia organizatorzy udostępnili zamknięte na co dzień dla turystów, a nawet mieszkańców Pragi, ogrody Pałacu Fuerstenbergów, gdzie mieści się polska ambasada. Założone już w XVII wieku na terenie dawnej winnicy ogrody zlokalizowane są bezpośrednio pod praskim wzgórzem zamkowym.