rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląscy przedsiębiorcy na Targach XR Fair Tokyo 2024

04.07.2024 14:23

W stolicy Japonii trwają międzynarodowe Targi XR Fair Tokyo 2024. Nazywane Metaverse Expo Targi to jedno z najważniejszych, globalnych wydarzeń prezentujących postęp najnowszych technologii AI, rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej. W misji gospodarczej, zorganizowanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach unijnego projektu Going Global 4.0, wzięli udział przedsiębiorcy z Dolnego Śląska działający w sektorze nowych technologii cyfrowych, a także przedstawiciele samorządu województwa oraz mediów.

W misji gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa: Natalia Gołąb - Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jarosław Rabczenko - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Damian Mrozek – wiceprzewodniczący sejmiku oraz radne województwa - Monika Włodarczyk, Alina Szełemej, radny województwa Andrzej Kredkowski i Renata Granowska, Wiceprezydent Wrocławia. Samorządowcy spotkali się również z przedstawicielami Ambasady RP w Tokio.


Odbywające się na jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie targi zapewniają uczestnikom platformę biznesową do prezentacji najnowszych produktów i technologii, odkrywania nowych trendów branżowych oraz ułatwiania nawiązywania kontaktów gospodarczych.


- Bardzo się cieszę, że Dolny Śląsk promuje nasze rodzime firmy. Dzięki projektowi Going Global 4.0 - Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw, regionalne firmy mogą zaistnieć w szerokim świecie. Tutaj na Targach w Tokio widzimy  wysokie technologie, sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość. Dolnośląskie firmy mają szansę na rozwój, na wzrost i zawiązanie nowych kontraktów - mówi Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Japońskie Targi XR Fair Tokio 2024 uznawane są za przełomową, światową platformę do prezentacji najnowszych usług i technologii wykorzystywanych w przemyśle, w branżach projektowych, medycynie, automotive, IT czy telekomunikacji.


- To jedne z największych na świecie targów nowych technologii, gdzie przedsiębiorcy z naszego regionu prezentują swoją ofertę i pokazują się na międzynarodowej arenie. Zawsze podkreślamy, że mamy wspaniałych, kreatywnych przedsiębiorców, którzy tworzą nowe technologie. To również bardzo ważne miejsce dla promocji gospodarczej Dolnego Śląska - mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Na Targach XR Fair Tokyo 2024 obecni byli przedsiębiorcy reprezentujący firmy z Dolnego Śląska: OGMA - jest certyfikowanym Centrum Szkolenia UAV z zakresu nowych technologii dronowych i ich zastosowań w przemyśle; BZB UAS - producent dronów i systemów bezzałogowych wykorzystywanych m.in. w ratownictwie oraz realizator specjalistycznych szkoleń; NutriBox – strt-up tworzący bezinwazyjne systemy diagnostyki stanu zdrowia; AI Cluster – firma projektująca systemy komputerowe wdrażające sztuczną inteligencję; Vstorm – firma tworząca generatywną sztuczną inteligencję; The Knights of Unity – firma specjalizująca się w tworzeniu projektów multiplatformowych na PC, konsole, mobile oraz headsety AR/VR/MR. Producent aplikacji opartych na platformie Unity; Giant Lazer – firma tworząca oprogramowania w technologiach wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz Ferber State Aid Consulting –  firma dostarczająca opartą na algorytmach AI platformę pozwalającą na automatyzację czynności wykonywanych w medycynie, w tym w diagnostyce obrazowej.


- Targi nowych technologii w Tokio to miejsce, gdzie dolnośląskie firmy mogą odnaleźć rynki zbytu oraz partnerów biznesowych i to jest najważniejszy cel. Bardzo ważne jest również nawiązanie nowych kontaktów, zweryfikowanie się i porównanie do tego, co dzisiaj oferuje świat i właśnie rynek azjatycki, który jest liderem nowych technologii. To co mamy w osiągnięciach naszych dolnośląskich firm, świetnie wpisuje się w ofertę, którą widzimy na targach - mówi Monika Włodarczyk, Radna Województwa Dolnośląskiego.


Uczestnictwo dolnośląskich przedsiębiorców w Targach XR Fair Tokio 2024 możliwe jest dzięki projektowi „Going Global 4.0”. Główne jego cele to krajowa i międzynarodowa promocja gospodarcza oraz internacjonalizacja dolnośląskich przedsiębiorstw poprzez tworzenie możliwości pozyskania nowych rynków i nowych inwestorów.


- Ważna jest także współpraca gospodarcza w skali mikro, skupiona na wsparciu regionalnych firm. Promujemy naszych przedsiębiorców, żeby poznali nowe zagraniczne rynki, nowe trendy i zawierali nowe kontakty biznesowe – dodaje Damian Mrozek, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Projekt Going Global skutecznie wspiera procesy inwestycyjne dolnośląskich firm w dziedzinie badań i rozwoju, międzynarodowych działań promocyjnych w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.  


- Bardzo cieszę się, że samorząd województwa organizuje takie misje gospodarcze, dedykowane naszym ambitnym, kreatywnym regionalnym przedsiębiorcom. Tutaj mogą zaprezentować swoją wizję przyszłości, ponieważ na tych targach mowa jest właśnie o przyszłości nowoczesnych technologii – mówi Alina Szełemej, radna województwa, przewodnicząca sejmikowej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą.


- Skutecznie pomagamy dolnośląskiemu biznesowi na rozwijanie się na rynkach zagranicznych. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju regionalnych firm – dodaje Andrzej Kredkowski, radny województwa.


Współfinansowana z Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 kolejna edycja programu Going Global to jedyna w Polsce samorządowa inicjatywa, dzięki której dolnośląscy przedsiębiorcy mają możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych podczas największych światowych wydarzeń targowych.


- Dolny Śląsk i stolica regionu – Wrocław - na współpracy w ramach projektu Going Global mogą tylko zyskać. Internacjonalizacja naszych przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych jest bardzo potrzebna, bardzo dobra i przynosi znakomite rezultaty, które widać w rozwoju start up’ów, z których i Wrocław i Dolny Śląsk może być dumny – dodaje Renata Granowska, Wiceprezydent Wrocławia.


Program Going Global 4.0 zakłada organizację 28 zagranicznych misji gospodarczych dla ok. 300 dolnośląskich przedsiębiorców.