rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta dolnośląskiej delegacji w Brukseli

22.11.2024 15:23

Dolnośląska delegacja wzięła udział w misji dyplomatycznej do Brukseli. Ważnym punktem wizyty były rozmowy o reprezentacji Dolnego Śląska w Europie, a także dalszej współpracy między województwem dolnośląskim a Saksonią i Krajem Libereckim. Dolny Śląsk reprezentowali Wicemarszałek Michała Rado, Członkini Zarządu Natalia Gołąb oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Cezary Przybylski i Damian Mrozek.

Dolnośląska delegacja odwiedziła Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego, aby porozmawiać o nadchodzących planach na nowy rok. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego działa od 2001 r. Jego rolą jest reprezentacja interesów Województwa Dolnośląskiego w Unii Europejskiej. Następnie w Parlamencie Europejskim Członkini Zarządu Natalia Gołąb i Wiceprzewodniczący Sejmiku Damian Mrozek spotkali się z Europosłem Bogdanem Zdrojewskim, a tematem rozmów była współpraca z instytucjami europejskimi.


- Mamy swoje przedstawicielstwo w Brukseli, pracujemy nad tym, aby Dolny Śląsk był jeszcze bardziej widoczny i skutecznie korzystał z członkostwa w Unii Europejskiej – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Dolny Śląsk to region o ogromnym potencjale, a dzięki rozmowom i wspólnym działaniom, możemy go jeszcze lepiej rozwijać.


Podczas wizyty w Brukseli Wicemarszałek Michał Rado wraz z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Cezarym Przybylskim wzięli udział w Szczycie Regionów w Przedstawicielstwie Bawarii przy UE z udziałem gubernator Dolnej Austrii Johanny Mikl-Leitner oraz ministra ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Erica Beißwengera. Podczas spotkania przedstawiciele silnych i innowacyjnych regionów Europy, tzw. power regions, wyrazili gotowość do stania się kluczowymi partnerami instytucji Unii Europejskiej w procesie projektowania przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych i programów unijnych po 2028 roku.


Rozmowy dotyczyły przyszłości polityki spójności, wyzwań stojących przed regionami w dobie zmian klimatycznych oraz tych związanych z transformacją energetyczną. Na ręce przedstawicieli unijnych instytucji – Komisji i Parlamentu – przekazana została wspólna deklaracja „Power Regions of Europe. For a modern Cohesion Policy 2028+”, w której zebrano kluczowe stanowiska w sprawie przyszłości polityki spójności na potrzeby debaty, która toczyć się będzie w nadchodzących miesiącach.


- Nasze regiony zaapelowały do Komisji Europejskiej o włączenie regionów do tej debaty na wszystkich etapach przygotowywania odnowionej, silnej i nowoczesnej polityki spójności 2028+. Postulowaliśmy także o konieczność wzmocnienia regionów, które stanowią dużą część innowacyjnej i gospodarczej siły Unii Europejskiej, niezbędnej do utrzymania dobrobytu, jedności i wolności UE w obecnym kontekście geopolitycznym – podsumowuje Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Podczas wizyty w Brukseli Cezary Przybylski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wziął udział w sesji plenarnej  Europejskiego Komitetu Regionów, ostatniej sesji w kadencji 2020 – 2025. Członkowie Komitetu Regionów dyskutowali także m.in. na temat przyszłości polityki klimatycznej oraz czy o rozwiązywaniu problemu nierówności terytorialnych poprzez poprawę dostępu do usług społecznych.


- Dobra współpraca władz europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych jest bardzo ważna, bo ma realny wpływ na życie wszystkich mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym również na Dolnoślązaków. Podsumowaliśmy całą kadencję, wszystkie decyzje, które były do tej pory podejmowane i miały bezpośredni, realny wpływ na regiony i miasta, np. w kwestiach opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia, energii czy zmian klimatu – mówi Cezary Przybylski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wiceprzewodniczący Cezary Przybylski wziął także udział w spotkaniu polskiej delegacji do Komitetu Regionów podsumowującym działalność polskich samorządowców w kadencji 2020-2025.