rozmiar czcionki: A | A | A

Na Dolny Śląsk przybywa co roku tysiące turystów. Przyciąga ich tutejsza kultura, zabytki, niezwykłe widoki i osobliwa przyroda. Rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna, ładnie urządzone sklepy, nowe stacje benzynowe, wysoki poziom usług, przy niższych w stosunku do Europu Zachodniej cenach, jest regionem chętnie odwiedzanym przez zagranicznych gości.

Kiedy przyjechać
Najkorzystniejszym czasem na wędrówki po Dolnym Śląsku jest późna wiosna i wczesna jesień. Zazwyczaj są to ciepłe miesiące, choć pogoda w regionie, a zwłaszcza w górach potrafi być zmienna. W kurortach takich jak Karpacz, czy Szklarska Poręba nie jest tak tłoczno jak w okresie wakacyjnym lub w sezonie narciarskim. Latem większe miasta nieco pustoszeją, a sudeckie stoki i miejscowości są pełne odpoczywających. Gości przybywa również w uzdrowiskach.
W górach sezon narciarski trwa od końca listopada do początku marca.

Informacja Turystyczna
W większych miastach regionu działa zazwyczaj tylko jeden punkt informacyjny. Choć czasem nie łatwo je znaleźć, można tu uzyskać fachową poradę, czy kupić informatory. W sprawach noclegów, biletów i połączeń kolejowych najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio lub w biurach turystycznych, czy nawet u pracowników recepcji hotelowych.

Muzea i zabytki
Szczegółowe godziny otwarcia konkretnych obiektów podane są przy ich opisie. Muzea otwarte są zazwyczaj od rana do 3-4 pm. Opłaty za zwiedzanie są niskie, za wystawy czasowe (bardziej atrakcyjne) trzeba zapłacić czasem więcej. Do niektórych placówek raz w tygodniu wstęp jest bezpłatny.

Zwiedzanie kościołów
Zwiedzający kościoły powinni być odpowiednio ubrani, niestosowane są szorty i koszulka bez rękawów.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych
W nowych budynkach użyteczności publicznej znajdują się podjazdy, windy, i inne udogodnienia dla niepełnosprawnych. Problemy mogą być z wjazdem do sklepów, zabytków, także kościoły, pałace, czy kamienice są najczęściej dla osób na wózkach niedostępne. Nie zawsze chodniki pozbawione są wysokich krawężników. Udogodnieniem są natomiast nowe, niskopodłogowe autobusy miejskie.

Jak się porozumieć
W Polsce językiem urzędowym jest język polski. Na ogół z Polakami można porozumieć się bez większych problemów w innych językach słowiańskich. Ponadto coraz więcej osób włada językiem niemieckim i angielskim (osoby bezpośrednio obsługujące turystów najczęściej komunikują się w tych językach). Wśród osób w wieku średnim i starszych znajomość języków obcych nie jest powszechna.

Toalety
Toalety publiczne istnieją we wszelkich urzędach, na dworach kolejowych i autobusowych, w muzeach, galeriach i restauracjach oraz na stacjach benzynowych. Toalety męskie są zwykle zaznaczane trójkątem, a damskie – kółkiem. Za skorzystanie z toalety w barze lub pubie pobierana jest czasem opłata – około złotówki, podobnie zresztą jak w niektórych toaletach publicznych.  

Urządzenia elektryczne
W Polsce napięcie elektryczne wynosi 230V. Stosuje się wtyczki identyczne, jak w większości krajów europejskich.

Czas
W Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski, przesunięty o godz. do przodu w stosunku do czasu Greenwich. Od końca marca do końca października wprowadzany jest czas letni.

Zakupy
Godziny otwarcia sklepów nie są odgórnie ustalone i mogą się różnić w zależności od miasta lub okolicy. Większość sklepów spożywczych w dni powszednie jest czynna od 7:00 do 19:00. W soboty mniejsze sklepy kończą pracę wcześniej, a w niedziele zazwyczaj w ogóle są zamknięte. Z kolei liczne filie międzynarodowych super i hipermarketów są przeważnie otwarte 7 dni w tygodniu do godzin bardzo późnych. Stały element stanowią nadal bazary, gdzie można kupić nie tylko świeże owoce i warzywa, ale i wiele różności.

Pieniądze
Walutą obowiązująca w Polsce jest „polski złoty” (dzielący się na grosze). Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200 złotych, a monet: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Ceny w Polsce są niższe niż w Zachodniej Europie. Drogie są hotele i niektóre artykuły importowane. W większości miast nie powinno być problemu z wymiana waluty. Wybierając się jednak na wieś lub do niewielkiej i mniej popularnej miejscowości warto wcześniej wymienić pieniądze. Coraz więcej sklepów, restauracji i hoteli akceptuje karty kredytowe i płatnicze. Czeki należy realizować w bankach.

Banki i kantory, wymiany
We Wrocławiu i w większości miast turysta nie ma kłopotów ze znalezieniem banku, gdzie będzie mógł dokonać wszelkich operacji finansowych. Banki maja generalnie dogodne godziny otwarcia (8am-6pm) bez przerwy na lunch. Wymiany pieniędzy można wykonać także w licznych kantorach. Nie zawsze są one jednak dostępne w mniejszych miejscowościach. Kantory nie pobierają (jak niektóre banki) prowizji. Wymiany pieniędzy nie należy dokonywać w podejrzanych i nieoznaczonych miejscach.

Karty płatnicze
Kart płatniczych można używać w hotelach, lepszych restauracjach i klubach, agencjach wynajmu samochodów, na stacjach benzynowych oraz w wielu sklepach. Zazwyczaj na drzwiach zewnętrznych znajduje się logo honorowanych kart, ale najlepiej upewnić się przed użyciem (czasem obowiązuje minimalna kwota zakupu). Na karty można wypłacić pieniądze w bankach i bankomatach.

Poczta
Poczta świadczy szeroki zakres usług, a jej placówki można znaleźć bez problemu w każdej niemal miejscowości. W niedziele i wolne soboty urzędy są zamknięte. Całodobowa poczta znajduje się we Wrocławiu na rynku. Znaczki można kupić w urzędzie pocztowym oraz w kioskach, sklepach z pocztówkami. Korespondencje należy wrzucać do czerwonej skrzynki.

Telefon
W Polce można korzystać z kilku rodzajów aparatów telefonicznych. Srebrne prostokątne akceptują karty magnetyczne i karty elektroniczne, owalne aparaty w srebrnym kolorze tylko karty elektroniczne. Żółte aparaty także działają na tą kartę, można z nich oprócz tego wysłać e-mail lub sms. Najdroższe połączenia są między 8am, a 6pm. W Polsce działają sieci telefonii komórkowej obejmujące prawie całą powierzchnię kraju. Kawiarnie internetowe Kawiarenki internetowe dostępne są w większych miastach i popularnych turystycznych miejscowościach. Zazwyczaj działają od rana do godzin wieczornych (czasem do 11- 12pm). Cena jest zróżnicowana – od 3 do 7 zł za godzinę.