rozmiar czcionki: A | A | A

W Karkonoszach oprócz wycieczek pieszych można odbyć wycieczki rowerowe. Cyklotrasy oznaczone są znakami drogowymi. W zależności od upodobań i gustu w Karkonoszach można sobie wybrać teren górski z podjazdami i zjazdami, niezapomnianymi widokami panoramicznymi i piękną przyrodą. Turystyka rowerowa w Karkonoskim Parku Narodowym dopuszczona jest wyłącznie na oznakowanych odcinkach tras:

  • Hotel Orlinek-Schronisko nad Łomniczką,
  • Świątynia Wang–Polana Bronka Czecha–Strzecha Akademicka,
  • Droga Urszuli do mostu na rzece Łomniczce,
  • Borowice–Przełęcz Karkonoska – od granicy Parku do schroniska Odrodzenie,
  • I droga - Pod Reglami od potoku Sopot do potoku – fragment trasy rowerowej ze Szklarskiej Poręby do Przesieki,
  • granica Parku przy drodze państwowej nr 3–Wodospad Szklarki–fragment trasy rowerowej wokół Szklarskiej Poręby,
  • Wodospad Kamieńczyka–Schronisko na Hali Szrenickiej,
  • Wysoki Most–krzyżówka drogi z nartostradą Lolobrygida–Schronisko pod Łabskim Szczytem.

 

W  samych  Karkonoszach  i  Karkonoskim  Parku Narodowym istnieje zakaz poruszania się rowerem powyżej 1200 m n.p.m. (czasami znak zakazu pojawia się znacznie niżej). Nie wolno wjeżdżać na Śnieżkę (nie licząc zawodów) powyżej schroniska Śląski Dom i na Szrenicę powyżej Hali Szrenickiej. Rowerowe szlaki Karkonoszy należą do trudnych.

Szklarska Poręba na dwóch kółkach

Każdego, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, nie trzeba przekonywać o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, podnosi niejednokrotnie poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji. Rozwijając systematycznie ofertę dla cyklistów. Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”. W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km. To był początek...

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na tą formę aktywnego wypoczynku, z roku na rok długość tras i ich zasięg się powiększa. Trasy rowerowe biegną po malowniczych drogach Karkonoszy i Gór Izerskich, tylko częściowo poprowadzone są drogami kołowymi, tak aby szybko po opuszczeniu centrum miasta (węzeł tras) przejść w drogi leśne – głównie szutrowe. Wszystkie trasy rowerowe stanowią pętle, które można ze sobą dowolnie łączyć, a każda z nich doprowadzi cię w końcu do miejsca startu. Pokonywanie górskich szlaków na dwóch kółkach przynosi ogromną satysfakcję i niezapomniane przeżycia. Proponujemy zarówno trasy łatwe, dla początkujących rowerzystów górskich, jak też trasy bardzo trudne, podnoszące maksymalnie poziom adrenaliny. Szczególnie piękne ścieżki rowerowe wytyczone zostały w Górach Izerskich. Kiedy pokonując zbocze Czarnej Góry lub Wysokiego Kamienia wjedziesz na wierzchowinę Gór Izerskich, to już cały czas będzie ci towarzyszyć przepiękna panorama równoległego do nich pasma Karkonoszy.

Szklarska Poręba to miasto przyjazne cyklistom. Na jej terenie działają wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe oraz sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi. Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek szosowych w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.  

Więcej na stronie http://www.rowerowakraina.com/ 

Zapraszamy także do zapoznania się mapami oraz dokładnymi opisami tras szosowych po Karkonoszach i górach Izerskich na portalu: http://www.karpacz-szklarska.pl/aktywnie/turystyka-rowerowa/odcinki-szosowe/odcinki-szosowe