rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: milicki, trzebnicki, oleśnicki;
Gminy: Milicz, Żmigród, Krośnice, Cieszaków, Twardogóra, Trzebnica i Prusice

Położenie
Dolnośląska część Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” znajduje się w odległości ponad 60 km na północ od Wrocławia. Jego trzon stanowią jednak trzy gminy: Milicz, Żmigród i Krośnice. Rzeka Barycz stanowi największy prawobrzeżny dopływ Odry na terenie Dolnego Śląska.

Rys historyczny
Całkowita powierzchnia Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” wynosi 87 040 ha. Już w 1963 r. na tym terenie utworzono rezerwat ornitologiczny „Stawy Milickie”. O randze rezerwatu świadczy fakt umieszczenia go na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR.

Współczesność
Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W parku występują 42 gatunki roślin i grzybów chronionych (28 objętych ochroną całkowitą), 51 gatunków ssaków (23 chronione) oraz łącznie 166 gatunków ptaków lęgowych. Do najcenniejszych na tym obszarze należą m.in. bąk, bączek, czapla purpurowa, bocian czarny. Charakterystycznymi gatunkami leśnymi są: dzięcioł czarny, lelek kozodój i gołąb siniak. Walory przyrodnicze doliny Baryczy podkreślają dwa główne elementy krajobrazu – woda i las, który zajmuje około 27% powierzchni parku. Do tutejszych atrakcji zaliczymy znajdujący się na terenie Parku najstarszy murowany kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy w Żmigrodzie. Cennymi obiektami sakralnymi są także barokowe kościoły fundacji Hatzfeldów położone w okolicy Żmigrodu. Do najstarszych i najciekawszych obiektów drobnej architektury należą wykute w kamieniu krzyże pokutne w Barkowie, Korzeńsku i Osieku. Najstarszą świecką budowlą są ruiny XIV-wiecznego zamku w Miliczu. W zabudowie wielu wsi obok tradycyjnego budownictwa chłopskiego obecne są także folwarki wraz z dworami i pałacami. Do najbardziej znanych przykładów tego typu budownictwa należą dworki w Karminie, Krośnicach i Miłosławicach. Godnym uwagi obiektem jest również drewniany wiatrak „Koźlak” w Duchowej. Na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” wydzielono rezerwaty: "Stawy Milickie” (ornitologiczny), "Olszyny Niezgodzkie" (leśny), "Wzgórze Joanny" (leśno-krajobrazowy) i "Radziądz" (leśny).

Dojazd: Wrocław-PK Dolina Baryczy; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 340, Droga 15 (340); 55,2 km

Kontakt
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych,
ul. Puszczykowska 10, 50-559 Wrocław
tel: +48 71 3642758, fax: +48 71 3367289
e-mail: wroclaw@dzpk.pl