rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ
13-14.08.2016

Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 13 sierpnia 2016 roku, o godz. 10.00  rozpocznie się czwarta już edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Tym razem poświęcona będzie głównie tematyce "Złotego Pociągu", tematom związanym z eksploracją oraz wyjątkowym epizodom z życia dolnośląskich zamków i pałaców. Opowiemy również o wyjątkowo cennych depozytach, które wciąż czekają na odkrycie.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic to najciekawsze wydarzenie popularnonaukowe w regionie oraz autorski projekt Joanny Lamparskiej, podróżniczki i autorki książek o tajemnicach Dolnego Śląska.

PROGRAM IV Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic

Nadchodzi kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie czwartej edycji wydarzenia?

Wokół złotego pociągu
Ukryte na Dolnym Śląsku skarby spędzają sen z powiek kolejnego pokolenia poszukiwaczy. Czy Złoty Pociąg rzeczywiście istnieje, a jeżeli tak, to naprawdę gdzie i jak został ukryty? A może ziemia kryje coś bardziej cennego niż złoto? Opowiemy również o tzw. Szczelinie Jeleniogórskiej – zagadkowym miejscu, w którym miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami, fachowcy zrelacjonują najnowsze badania w Górach Sowich, a jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce przypomni swoje wielkie odkrycia, nie tylko na Bałtyku. Na naszych gości czekają również prezentacje sprzętu geofizycznego, dzięki któremu archeolodzy i eksploratorzy wyrywają ziemi jej sekrety. Oczywiście w trakcie Festiwali badania będą prowadzone na terenie zamku!

Tajemne życie pałacu 
Czegoś takiego jeszcze nie było! Podczas tegorocznego festiwalu spotkają się przedwojenni mieszkańcy dolnośląskich pałaców. Jak wyglądała służba w takiej rezydencji, a jak jej zarządzanie? Co hrabianki dostawały na święta, a czego nie wolno było robić pokojówkom?  Przyjrzymy się również mrocznym aspektom pałacowego życia i wspólnie spróbujemy rozwiązać zagadkę jednego z najbardziej dramatycznych i krwawych morderstw początku XX wieku, do którego doszło w pałacu we Wleniu. Jaśniejszą stronę świata przedstawią nam fotografie Zamku Książ odzyskane po kilkudziesięciu latach, a robione dawno temu przez zamkowego kucharza. Na deser opowieści o podziemiach Książa - tylu niezwykłych histori nie usłyszcie nigdzie indziej!

Masoni i partyzanci
Templariusze są wśród nas. W tym roku festiwal odwiedzi brat przeor odradzającego się Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Czy podpowie, co stało się ze słynnymi skarbami templariuszy? Zobaczymy. Natomiast heraldycy i historycy pomogą nam zrozumieć, jak dawniej zostawało się szlachcicem i jak zdobyć taki tytuł dzisiaj. A co James Bond i Ojciec Chrzestny mają wspólnego z nadaniami rycerskimi? Cóż, to nieco skomplikowane…

Widowiska historyczne
Prawdziwym hitem festiwalu są spektakularne bitwy historyczne! W tym roku z pewnością nie zabraknie tych widowisk i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową, której celem będzie ukrycie depozytu w dolnośląskiej sztolni przez wojsko niemieckie oraz odzyskania ukrytych przez Niemców skarbów, w czasie której nie obejdzie się bez dynamicznych scen walk i realistycznych efektów pirotechnicznych. Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko – rekonstrukcja hipotetycznych wydarzeń jakie mogły mieć miejsce w czasie ewakuacji zasobów wrocławskich muzeów i banków, które do dziś nieodnalezione, mają być zgromadzone w wagonach „Złotego Pociągu”, ukrytego gdzieś w okolicach Wałbrzycha…

Wystawy muzealne
Na Festiwalu Tajemnic uwielbiamy odkrywanie tajemnic przeszłości. Poznawajcie je z nami! Specjalnie dla Was przygotowane zostały unikalne wystawy, dzięki którym dowiemy się o więcej o rzeczach, o których nie mówi się na co dzień.
1. Wystawa lamp naftowych - ekspozycja z kolekcji Janusza Chmielniaka poświęcona będzie lampom kolejowym. Lampy naftowe z różnych epok, od XIX wieku aż do współczesności opowiedzą swoje historie z przeszłości. Wśród tej unikalnej ekspozycji zobaczycie m.in, autentyczne lampy pochodzące z pociągu pancernego. Wystawa zostanie uzupełniona zabytkami związanymi z kolejnictwem pochodzącymi z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. W końcu naszym motywem jest tematyka "Złotego Pociągu" i chcemy wiedzieć dużo, o ile nie wszystko!
2. Wystawa "Skarby na dnie morza" - Kolejną atrakcją będzie wystawa związana z eksploracją wraku słynnego liniowca „Wilhelma Gustloffa", który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku. Autorem wystawy jest jeden z pierwszych Polaków, który dokonał eksploracji wraku, twórca pierwszego klubu płetwonurkowego w Polsce, Jerzy Janczukowicz. Oprócz imponującej kolekcji artefaktów związanych z podmorską eksploracją na wystawie pokazane zostaną unikatowe zdjęcia z pomorskich wypraw do Wilhelma Gustloffa i innych wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego oraz film pt. s/s "Wilhelm Gustloff " w reżyserii Iwony Bartólewskiej.  

3. Wystawa "Szpital Polowy" (dodatkowo biletowana!) 
To nasza propozycja specjalna! Na nieudostępnianym dziennie V piętrze Zamku Książ na stałe w zamku rozłoży się szpital polowy z czasów II wojny światowej. Zobaczcie na własne oczy tymczasowy szpital, niedaleko od frontu, gdzie opieka medyczna musi bardzo szybko stawić czoła trudnym, wymagających wyjątkowych umiejętności i wiedzy, przypadkom i sytuacjom. Dzięki wystawie dowiecie się naprawdę niezwykłych rzeczy i naprawdę niezwykłych rzeczy doświadczycie - przygotujcie się, m.in. na to, że wraz z pacjentami przeżyjecie bombardowanie.

4. Wystawa "Movie Heroes" (dodatkowo biletowana!) 
Jedna z najgorętszych informacji w tym roku! To właśnie w Zamku Książ, w perle  Dolnego Śląska,  na arystokratycznym III piętrze otwarta została unikalna ekspozycja. Od 28 kwietnia turyści odwiedzający zamek mogą zobaczyć stroje z wielkich, hollywoodzkich produkcji ostatnich lat. Po raz pierwszy w Europie, w jednym miejscu zgromadzono stroje, które przywdziewały gwiazdy Hollywood! Wybierz się z nami w magiczną podróż do świata kina i zobacz wystawę kostiumów filmowych „Movie Heroes”. Specjalnie w okresie wakacyjnym ekspozycję wzbogaciły również kostiumy z produkcji „Tarzan: Legenda”, który ma właśnie premierę w kinach.

Współcześnie jesteśmy zakochani w filmowej fikcji i dużo z nas zna najgłośniejsze filmy. Nic zresztą dziwnego, w końcu te produkcje wzbudziły masę pozytywnych, zaskakujących, a nierzadko i kontrowersyjnych emocji.  Trudno pozostać obojętnym, gdy ogląda się "Bękarty Wojny" Quentina Tarantino. Zachwycają kadry w "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona. Wzrusza serce piękna i wizualnie widowiskowa historia "Czarownicy"  Roberta Stromberga. Co ważne, te produkcje można oglądać i odkrywać wciąż  na nowo. Powróćcie do tych znanych dzieł podziwiając kostiumy i rekwizyty, których w nich użyto w trakcie zwiedzania wystawy "Movie Heroes".Warto zobaczyć "Movie Heroes" - czekają na was rekwizyty, ale i unikatowe wnętrza oraz nowoczesna aranżacja.

Ceny i godziny otwarcia

Godziny otwarcia

 

13.08
sobota

14.08
niedziela

Godziny otwarcia kas biletowych

 09:45 - 19:00 

 09:45 - 18:00

Godziny otwarcia festiwalu

 10:00 - 20:00 

 10:00 - 19:00

Ceny biletów
Rodzaj biletu

Zakup w kasie
biletowej (zł)

Zakup w systemie
On-line (zł)2

normalny

ulgowy3

normalny

ulgowy3

Bilet festiwalowy 1

 27 

 21 

 22 

 16 

Bilety dodatkowe

"Szpital Polowy" - wystawa 4
(zwiedz. z przew.)

 20 

 20 

 15 

 15 

Tunel z II Wojny Światowej 5
(zwiedz. z przew.)

 10 

 10 

 8 

 8 

"Movie Heroes" - wystawa 6
(zwiedzanie bez przew.)

 7 

 5 

 7 

 5