rozmiar czcionki: A | A | A


XI Doroczny Kongres Odnowy Wsi

14.12.2021 10:01

W dniach 9 -10 grudnia 2021 r. w Centrum Kongresowo - Wypoczynkowym na Zamku Kliczków odbył się XI Doroczny Kongres Odnowy Wsi.

Kongres zorganizowany został dla  uczestników inicjatywy Odnowy Dolnośląskiej Wsi, do której należy 129 gmin z województwa dolnośląskiego.
Kongres niewątpliwie stał się okazją do inspirowania oraz zachęcania przedstawicieli społeczności lokalnych tj. sołtysów, liderów wiejskich i sympatyków odnowy wsi, a także przedstawicieli gmin z terenu województwa dolnośląskiego do jeszcze większej aktywności w realizacji oddolnych inicjatyw na rzecz rozwoju ich miejscowości w oparciu o prezentowane projekty i przedsięwzięcia, które zrealizowane zostały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w ramach Odnowy Wsi.


Podczas pierwszego dnia Kongresu zostały przedstawione najlepsze przykłady Odnowy Wsi z województwa dolnośląskiego. Zaprezentowali je laureaci tegorocznego konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2021” w kategorii: „Najpiękniejsza Wieś” – Sulistrowice gmina Sobótka oraz w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” – Mościsko – gmina Dzierżoniów. Podczas pierwszego dnia Kongresu przedstawiony został również temat „Jak dobrze wykorzystać zasoby w rozwoju wsi”, który przedstawił krajowy animator Wiosek Tematycznych Krzysztof Szustka - ekspert ds. rozwoju i promocji obszarów wiejskich, moderator Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz zaprezentowany został temat dotyczący dobrych praktyk w Odnowie Dolnośląskiej Wsi.


Temat drugiego dnia Kongresu związany był z promocją wsi oraz z produktami regionalnymi. Pan Paweł Hawrylewicz z Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wygłosił prelekcję dotyczącą możliwości i korzyści wynikających z wpisu do Krajowego Rejestru KGW. Dr hab. inż. Maciej Oziembłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przybliżył zgromadzonym uczestnikom wątek dotyczący wybranych systemów żywności regionalnej i tradycyjnej, natomiast Pani Barbara Jakimowicz-Klein - autorka kilkudziesięciu książek, z zamiłowania poszukiwaczka dolnośląskich smaków i pasjonatka naszego regionu opowiedziała o bogatych tradycjach kulinarnych na Dolnym Śląsku.