Wyjazd studyjny do województwa zachodniopomorskiego
19.11.2024 12:37
W dniach 13-15.11.2024 r. Jednostka Regionalna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie dolnośląskim zorganizowała wyjazd studyjny do województwa zachodniopomorskiego. Wzięli w nim udział dolnośląscy partnerzy KSOW.
W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele i przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, Kół Gospodyń Wiejskich, gmin, związków pszczelarzy, Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu, a także innych stowarzyszeń oraz organizacji, działających na rzecz obszarów wiejskich i aktywizacji osób je zamieszkujących. Nad grupą czuwała przedstawicielka Jednostki Regionalnej KSOW w województwie dolnośląskim.
Celem wyjazdu była identyfikacja i rozpowszechnianie przykładów operacji zrealizowanych w ramach priorytetów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz know – how, aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich, w tym w szczególności partnerów KSOW, w celu tworzenia partnerstw na rzecz realizacji projektów nakierowanych na rozwój tych obszarów. W wyjeździe wzięło udział 45 osób.
Pierwsze dwa dni uczestnicy wyjazdu wizytowali projekty zrealizowane na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania Wiejska Inicjatywa Rozwoju (www.wir-lgd.org.pl), a trzeci dzień gościła ich Lokalna Grupa Działania Lider Pojezierza (https://www.liderpojezierza.pl)
Zgodnie z programem pierwszą odwiedzaną gminą była gmina Chociwel, w której uczestnicy zostali przyjęci obiadem w pałacu nad Jeziorem, którego właściciel zaprezentował swój obiekt hotelarsko – gastronomiczny i przedstawił formy wsparcia, z jakich skorzystał przy jego modernizacji. Następnie grupa udała się do Hali Widowiskowo – Sportowej, gdzie miała okazję zapoznać się z poniższymi projektami:
- Izba pamięci poświęcona historii gminy i mieszkańców
- Adaptacja dwóch pomieszczeń w Hali Widowiskowo-Sportowej na świetlicę miejską z salą widowiskową
- Nie święci garnki lepią- utworzenie pracowni artystyczno-ceramicznej z historią garncarstwa w tle,
- Rozwój przedsiębiorstwa o nowe możliwości świadczenia usług poza siedzibą firmy oraz stworzenie wypożyczalni gastronomicznej.
- Przestrzeń Aktywności Społecznej” z autorską stacją naprawy rowerów oraz infokioskiem.
Kolejnym punktem programu była wizyta w gminie Ińsko, również należącej do LGD WIR. Dolnoślązacy odwiedzili w niej poniższe stowarzyszenia, które przedstawiły zrealizowane operacje, wsparte dofinansowaniem ze środków PROW na lata 2014-2020:
Stowarzyszenie Rzeczpospolita Babska zaprezentowała projekt Przystanek Nad Brzegiem-Klub łączy Pokolenia - miejsce spotkań mieszkańców położone nad brzegiem Jeziora Ińsko, a działacze ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych SEMAFOR przedstawili swoją działalność poprzez realizację projektów:
- izba pamięci poświęcona kolejce wąskotorowej w budynku dawnego dworca
- warsztaty z renowacji wagonu i artefaktów kolejowych (wystawa),
- warsztaty ekologiczne Ptasia stołówka (nasadzenia roślin),
- kolejowa Stacja Rowerowa (przystanek dla rowerzystów),
- aktywnie i twórczo z kolejką w tle – w ramach warsztatów powstały drewniane ławeczki i stojak na rowery.
Następnie reprezentantki Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe zaprezentowały działalność swojego Stowarzyszenia, polegającą na organizacji wystaw, festiwali, spotkań z ciekawymi ludźmi, prowadzoną w dawnej restauracji Omega oraz przedstawiły projekt: Doposażenie Galerii O. Mega w Ińsku.
Ostatnią gminą odwiedzoną na terenie LGD WIR była gmina Dolice, gdzie zapoznano uczestników wyjazdu z projektem: Budowa trasy megalitycznej "Wrota Czasu" - zrealizowanym przez dwie Lokalne Grupy Działania, Stowarzyszenie "WIR" - Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz "Lider Pojezierza". Działanie: "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego PROW na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania". Rekonstrukcja chaty z mieszkańcami znajduje się w Przelewicach na obszarze działania LGD Lider Pojezierza.
Spotkanie z włodarzami i przedstawicielami gminy Dolice zostało zorganizowane w Gminnym Centrum Kultury w Dolicach. W ramach spotkania omówiono działalność gminy Dolice w zakresie pozyskiwania środków z PROW 2014 - 2020.
Ostatni dzień wyjazdu studyjnego rozpoczął się od wizyty w Pasiece ,,Dziki Miód" w Chwarszczanach, gdzie uczestnicy zapoznali się z produkcją miodu pitnego i bazą noclegową. Następnie właściciel pensjonatu "Nad Jeziorem" w Myśliborzu opowiedział o swoim pensjonacie i drodze do stanu aktualnego, o możliwościach dofinansowania, z których skorzystał, chcąc rozwinąć i zwiększyć atrakcyjność tego miejsca. W Lipianach uczestnicy zwiedzili projekt, w efekcie którego powstała Plażę Miejską i przystań oraz zostali ugoszczeni w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Lipianach przez grono gospodarzy i włodarzy, a miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało regionalny obiad.
Ponadto, na terenie obu LGD miały miejsce prelekcje dotyczące działalności Stowarzyszeń LGD WIR i LGD Lider Pojezierza ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności, możliwości wsparcia projektów realizowanych na ww. obszarze przy zaangażowaniu mieszkańców tych obszarów z dofinansowywaniem ze środków będących do dyspozycji Lokalnych Grup Działania oraz z przedstawieniem przykładów zrealizowanych projektów.
W każdej z odwiedzanych gmin mieszkańcy Dolnego Śląska, uczestniczący w wyjeździe zostali serdecznie przywitani przez włodarzy gmin, przedstawicieli stowarzyszeń oraz oczywiście LGD WIR oraz LGD Lider Pojezierza. Każdej prezentacji i spotkaniu towarzyszyły rozmowy i dyskusje z właścicielami obiektów lub przedstawicielami beneficjentów, co prowadziło do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń oraz omówienia trudności przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków PROW 2014-2020. Wyjazd był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.