rozmiar czcionki: A | A | A


Nowi członkowie Regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska

18.06.2018 13:27

2 czerwca 2018 roku przywitaliśmy 5 nowych Uczestników Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego: Pensjonat "Alpejski Dwór" z Międzygórza, Wyrób Wędlin Naturalnych "Pod Bukami" z Obornik Śląskich, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jerzy Gawrycki z Bielawy, „Raj Pstrąga” ze Stronia Śląskiego, Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska z Ciepłowodów.

Pięć kolejnych certyfikatów i oznaczeń licencyjnych wręczył na Wrocławskim Rynku Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Paweł Czyszczoń w trakcie Festiwalu Europa na widelcu.

Otrzymali je:

1. Pensjonat "Alpejski Dwór" z Międzygórza
(Restauracja w Pensjonacie Alpejski Dwór promuje zdrową, naturalną żywność, a surowce z których przyrządzane są dania, pochodzą od lokalnych producentów. Do najbardziej typowo regionalnych dań należą: Kaszotto z kaszy niepalonej gryczanej, Kaszotto z kaszy jaglanej oraz Zupa krem z dynii. Potrawy przyrządzane są bez konserwantów, barwników i innych sztucznych dodatków. Restauracja posiada Certyfikat „Menu bez glutenu” oraz spełnia dietetyczne wymagania klientów odnośnie nie tylko potraw bez glutenu ale i bez laktozy oraz wszelkich indywidualnych życzeń)

2. Wyrób Wędlin Naturalnych "Pod Bukami" z Obornik Śląskich

(Oferuje 20 asortymentów wędlin. Wędzonki – szynka, polędwica, baleron, boczek i żeberka wędzone; Wędliny grube krojone ręcznie – Żywiecka, Golędzinowska sucha i parzona; Oferta obejmuje również wędliny pieczone oraz oraz wędzone i parzone, a także wędliny podrobowe. Potwierdzeniem jakości są m.in. nagrody festiwalu Europa na Widelcu i tytuł Najlepszy Smak Dolnego Śląska)

3. Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jerzy Gawrycki z Bielawy
(Działalność produkcyjna i handlowa prowadzona jest od 1990 roku. Dołączenie do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska podyktowane było zarówno otrzymaniem I nagrody w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz wyjątkowymi produktami, takimi jak: „Golonka Sowiogórska z kością”, „Golonka Sowiogórska z pieca”, „Szynka Wujka Władka”, „Boczek Sowiogórski”, „Szynka Sowiogórska”, „Kiełbasa Sowiogórska”)

4. „Raj Pstrąga” ze Stronia Śląskiego
(Lokal gastronomiczny, którego głównym produktem jest pstrąg w wielu odsłonach. Głównymi daniami poprzez które klienci kojarzą lokal to: Pstrąg Smażony – przygotowywany na żeliwnej patelni opalanej naturalnym drewnem, oraz Pstrąg Wędzony - sporządzany tradycyjnymi sposobami, a wędzony drzewem dzikiej czereśni oraz olchy w kamiennej wędzarni)

5. Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska z Ciepłowodów
(Produktami godnymi polecenia to m.in. Miód lipowy-Krupiec, który jest miodem odmianowym pochodzącym z nektaru kwiatu drzew lipowych porastający znaczny obszar lasu – pozostałości po Puszczy Śląskiej oraz Kasztany jadalne pasteryzowane – Marony pasteryzowane, które są produktami pochodzenia naturalnego oraz które tak jak w przypadku miodu lipowego zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”)


Korzyści wynikające z członkostwa w sieci to m.in.:


- licencja na używanie logo Dziedzictwo Kulinarne Dolny Śląsk
- oznakowanie podmiotów szyldem z logo Dziedzictwo Kulinarne Dolny Śląsk
- oznakowanie produktów z użyciem logo Dziedzictwo Kulinarne Dolny Śląsk
- możliwość uczestnictwa w imprezach promocyjnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
 Wręczenie Certyfikatu oznacza, że producenci pochodzą z naszego regionu oraz identyfikują się z nim, a wytwarzane przez nich kulinarne specjały stanowią część dolnośląskiego dziedzictwa kulinarnego. Oczywiście proces wytwarzania jest przyjazny dla środowiska. Czego może oczekiwać turysta na Dolnym Śląsku? Zadowolony turysta to taki, który wraca. Logo Sieci – biała czapka kucharska na niebieskim tle jest dla podróżnika znakiem potwierdzającym wysoką jakość, zachowywanie tradycji regionu i naturalny sposób wytwarzania produktów. Wiemy, czego możemy się spodziewać i wiemy, że wyjedziemy zadowoleni. Doceniamy wartość członkostwa w europejskiej sieci, ale pielęgnujemy również naszą odmienność a przez to wzbogacamy różnorodność. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku, który jest regionem bogatym – kulturowo i kulinarnie.