rozmiar czcionki: A | A | A


Międzynarodowe jury oceni gminę Dzierżoniów

25.05.2010 16:07

Gmina Dzierżoniów ubiega się o laury w konkursie Europejska Nagroda Odnowy Wsi 2010. W środę gminę odwiedzi międzynarodowe jury konkursu.

W imieniu Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Stanisława Longawy zapraszamy na spotkanie otwierające wizytację w Urzędzie Gminy Dzierżoniów o godz. 11:30.  Międzynarodowe jury zwiedzi następujące miejscowości: Jodłownik, Ostroszowice, Dobrocin, Roztocznik, Uciechów, Włóki, Kiełczyn, Tuszyn. Uroczyste podsumowanie wizytacji przewidywane jest w Mościsku.

Dolny Śląsk pierwszy raz zgłosił swoją kandydaturę w konkursie Europejska Nagroda Odnowy Wsi 2010. Nasz region reprezentuje gmina Dzierżoniów. Na jej terenie leży wieś Mościsko, która w wojewódzkim konkursie „Piękna wieś dolnośląska 2009” zajęła pierwsze miejsce. Myślą przewodnią  konkursu jest nowa, pozytywna energia i współpraca i właśnie te czynniki są głównym motorem społeczności zamieszkującej Mościsko. Mieszkańcy stawiają sobie cele do osiągania wspólnego sukcesu, są zdolni i zdeterminowani.

Wizytacja regionów stanowi jeden z etapów procedury oceny projektów. W aktualnej edycji organizatorzy szczególną uwagę poświęcą gminom i regionom, które podejmują się działań na rzecz lokalnego rozwoju, powodując wzmocnienie potencjału ekonomicznego, ekologicznego i wzmocnienia więzi społecznych. Ocenie będą poddane prawidłowość dopasowania kierunku rozwoju gospodarczego do specyfiki potrzeb miejscowości, utworzenie nowoczesnych instytucji socjalnych, rozwój demograficzny, ekologia, jak również inicjatywy kulturalne i działania edukacyjne.

Organizatorem konkursu jest Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE z siedzibą w Wiedniu, do którego Województwo Dolnośląskie przystąpiło w 2009 r.