rozmiar czcionki: A | A | A


Kiermasz wielkanocny

14.04.2011 13:00

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z jego obchodami związanych jest wiele zwyczajów ludowych, m.in. śniadanie wielkanocne, pisanki i święconka. Co przetrwało w naszych domach z dawnych tradycji? Tego było można dowiedzieć się podczas kiermaszu wielkanocnego powiatu górowskiego. W jego uroczystym otwarciu uczestniczył członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Kiermasz zorganizowano po raz drugi. Jest on doskonałą okazja do zaprezentowania bogatej tradycji i zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą oraz sposobu ich kultywowania w naszym regionie. Swój kunszt zaprezentowały rady sołeckie oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Na pięknie przystrojonych stołach można było znaleźć kolorowe pisanki, baranki, babki, mazurki i palmy. Zespół Wąsoszanki umilał czas swoimi ludowymi piosenkami.

Punktem kulminacyjnym było rozstrzygnięcie konkursów na:
- najbardziej oryginalny kosz wielkanocny:
I miejsce - Sołectwo Czernina - Grupa Odnowy Wsi,
II miejsce - Sołectwo Wsi Sułków Wielki,
III miejsce - Sołectwo Niechlów.
- tradycyjny wypiek wielkanocny:
I miejsce - Sołectwo Ślubów,
II miejsce - Sołectwo Czernina -Grupa Odnowy Wsi,
III miejsce - Sołectwo Bełcz Wielki.

Publiczność dokona także wyboru:
- najpiękniejszych palm:
I miejsce - KGW Lubiel,
II miejsce - Rada Sołecka Żuchlów,
III miejsce - Sołectwo Glinka.
- najoryginalniejszych pisanek:
I miejsce - KGW Lubiel,
II miejsce - Rada Sołecka Cieszyny,
III miejsce - Rada Sołecka Żuchlów.

Doceniono także najbardziej tradycyjne stoły wielkanocne. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Czerniny, drugie przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Osetna, a trzecie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Niechlowa. W tym konkursie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ufundował nagrody - zestawy porcelany z Bolesławca.