rozmiar czcionki: A | A | A


Finał konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2021”

09.11.2021 12:26


W sobotę, 6 listopada 2021 roku, odbyła się uroczysta gala wieńcząca zmagania sołectw o tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. W konkursie, ogłoszonym przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w czerwcu, konkurowało w dwóch kategoriach dziesięć sołectw, z następujących gmin: Polkowice, Chocianów, Lubin, Zgorzelec, Lubawka, Sobótka, Oborniki Śląskie, Stronie Śląskie, Dzierżoniów oraz Świdnica.


Gala została zorganizowana na terenie zwycięskiej gminy, w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Podczas finału konkursu Zarząd Województwa Dolnośląskiego reprezentował Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko. Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m.in. posłowie na Sejm, radni Województwa Dolnośląskiego, instytucji rolniczych oraz przede wszystkim reprezentanci gmin i sołectwa, biorących udział w konkursie.


Celem konkursu było wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych i najbardziej kreatywnych przejawów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, stanowiących wzorzec dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć. Komisja konkursowa oceniała sołectwa w dwóch kategoriach:


1) Najpiękniejsza wieś – do udziału w tej kategorii mogła być zgłoszona każda miejscowość wiejska o statusie sołectwa z terenu województwa dolnośląskiego, która uczestniczy w Programie Odnowa Dolnośląskiej Wsi;


2) Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi – do udziału w tej kategorii zgłaszano przedsięwzięcia zakończone, wykonane w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


Laureatami w tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zostali:


- w kategorii „Najpiękniejsza wieś”:


I miejsce – Sołectwo Sulistrowice, w Gminie Sobótka;
II miejsce – Sołectwo Uraz, w Gminie Oborniki Śląskie;
III miejsce – Sołectwo Burkatów, w Gminie Świdnica;


- w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”:


I miejsce – Mościsko, w Gminie Dzierżoniów za przedsięwzięcie „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”;
II miejsce – Żabice, w Gminie Chocianów za przedsięwzięcie „Żabice – Wioska z Rechotem”;
III miejsce – Moskorzyn, w Gminie Polkowice za przedsięwzięcie „Utworzenie wioski tematycznej pn. >>Moskorzyn – wioska młynów i chleba<<”.


Wszystkim laureatom konkursu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz czeki pieniężne.  Wyróżnione sołectwa będą mogły wykorzystać zdobyte środki finansowe na dalszy rozwój swoich społeczności lokalnych oraz ważne dla nich przedsięwzięcia.


Ponadto uczestnicy gali zostali zaproszeni przez sołtysa wsi Sulistrowice do zwiedzenia i spaceru po najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. Goście mogli zobaczyć m.in. muszlę koncertową ze strefą rekreacji, rynek ze stylową ławką, tablicami informacyjnymi w otoczeniu ziół i kwiatów, zabytkową świetlicę wiejską, w której zaaranżowano galerię rękodzieła sulistrowiczan oraz zaporę nad zalewem, skąd roztacza się widok na górę Ślężę i Radunię.