rozmiar czcionki: A | A | A


Dolny Śląsk na Międzynarodowych Targach Grüne Woche 2020 w Berlinie

07.02.2020 07:38

Województwo Dolnośląskie uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Internationale Grüne Woche 2020 w Berlinie. Na naszym stoisku regionalnym prezentowane były dolnośląskie produkty rolno-spożywcze, lokalne zwyczaje i tradycje. W otwarciu targów wzięli udział wicemarszałek Grzegorz Macko, Paweł Kura-radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Grzegorz Suduł- dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych, oraz Paweł Czyszczoń – zastępca dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych, Izabela Woronowicz dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich.

Podczas targów Pan wicemarszałek wziął udział w spotkaniu z Saksońskim Ministrem ds. Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Wolframem Güntherem oraz Ministrem Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgia Axelem Vogelem, dedykowanym współpracy z polskimi regionami partnerskimi w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Stoisko Dolnego Śląska odwiedzili również  Thomas Schmidt,  Minister ds. Rozwoju Regionalnego Saksonii oraz Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Targi Grüne Woche są to największe i najważniejsze miejsce spotkań branżowych producentów i przetwórców żywności oraz ogrodników z całego świata.

Tegorocznymi wystawcami z naszego regionu byli:
 
BIELAWSKA WYTWÓRNIA NAPOJÓW
 
BROWAR REGIONALNY -Z miłości do Gór Sowich.
W Browarze produkuje się piwne klasyki, produkty dolnej fermentacji, lagery, pilznery, piwa marcowe czy pszeniczne, oraz bezalkoholowy napitek, produkowany przez naszych piwowarów na podstawie oryginalnych receptur – kwas chlebowy Młody Buk.

PIERNIKI WROCŁAWSKIE –PIERNIKOWE DEKORACJE
Piernikarnia Wrocławska i jej właścicielka Anna czerpie z własnych, rodzinnych tradycji wypieków, ale stara się odtwarzać zapomniane odmiany pierników istniejących na Dolnym Śląsku.

STOWARZYSZENIE „ŚLĘŻANIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA” - W trakcie Targów były prowadzone warsztaty zdobienia pierników i ciastek, degustacja miodów, win, wyrobów piekarskich na naturalnym zakwasie, degustacja soków jabłkowych, suszu jabłkowego oraz prezentowane były wyroby rękodzieła artystycznego.
Sweet Atelier-Izabela Stasiak -pierniki i ciasteczka ręcznie zdobione,
Ślężańskie Chleby na naturalnym zakwasie -Zenon Chweszczuk,
Soki jabłkowe i susz jabłkowy –„Sady Ślężańskie”,
Oleje konopne –Lesław Lech
Olej konopne i miody-Stowarzyszenie Ślężańskie
Wędliny-Gospodarstwo Rolne Szczypiorki
Ogórki kiszone-GórPak
Chleb na naturalnym zakwasie -Kooperatywa 124 Marcinowice

WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna (Tomaszów Bolesławiecki) Firma bazuje na ponad 35 letnim doświadczeniu w produkcji ceramicznej. Wyroby są ręcznie malowane w unikatowych dekoracjach o motywach roślinnych i kwiatowych, które opracowywane są w zakładzie. Wyroby zdobione są  także w tradycyjne bolesławieckie stempelkowe wzory.

Szynol - Pracownia Ceramiki Artystycznej Roman Szynol (Pasikurowice) Ceramika zaprojektowana i wykonana ręcznie w różnych technikach , w tym na tradycyjnym kole garncarskim. W pracowni tworzy się ceramikę do ogrodów i wnętrz.