rozmiar czcionki: A | A | A

Startuje akcja #TyTeżMożesz

12.10.2021 11:37

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Marcin Krzyżanowski wraz z przedstawicielami Fundacji Biegaj Dla Zdrowia opowiedzieli o działaniach podejmowanych przez Samorząd Województwa razem z Fundacją. Wspólna akcja pod hasłem #TyTeżMożesz ma na celu promowanie aktywności osób z niepełnosprawnością. Akcję finansuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W akcję zaangażowana jest również Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

Konferencja prasowa wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego

- Chcemy promować i umożliwiać aktywność osób z niepełnosprawnościami. Jednym z utrudnień był dostęp do wózków, które przystosowane są do poruszania się w terenach rekreacyjnych. Uruchamiamy wypożyczalnie, w których będzie można z nich bezpłatnie skorzystać. Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory nie miały takiej możliwości, teraz skorzystają z naszej inicjatywy i będą odkrywać piękno Dolnego Śląska - mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wózki biegowe zostały dostosowane i stworzone z myślą o pokonywaniu tras górskich. Producentem wózków jest lokalny podmiot - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim. Wózki są produktem uczniów uczęszczających do Centrum. Wózki będą ogólnodostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami w wyznaczonych miejscach na trasach turystycznych. Będzie można wypożyczać je w punktach usytuowanych przy trasach turystycznych, które zostały skonsultowane i przedyskutowane z organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie osób z niepełnosprawnościami. W akcję włącza się również 16. Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, wspierając logistycznie wydarzenia.


Już 10 października 2021r. zapraszamy do udziału w pierwszym spacerze rekreacyjnym na terenie Dolnego Śląska, z możliwością bezpłatnego wypożyczenia wózka biegowo-rekreacyjnego dla osób z niepełnosprawnością.
Wspólne eksplorowanie naszego województwa zaczniemy od powiatu milickiego: zbiórka o godzinie 10.00 odbędzie się z punktu Ruda Milicka (mapa: https://goo.gl/maps/KNJioZhA7MJQwJa78).


Kolejne terminy i lokalizacje spacerów w ramach akcji #TyTeżMożesz:


16 października 2021r. - Sobótka-Ślęża
17 października 2021r. - Wzgórza Strzelińskie
6 listopada 2021r.-  Karpacz- Schronisko nad Łomniczką
7 listopada 2021r. - Spalona -  Jagodna


W ramach akcji, po wcześniejszej rezerwacji, możliwe jest wypożyczenie wózka na spacery z Fundacją realizowane w ww. terminach lub indywidualne w dowolnym terminie.


- Dzięki wsparciu Wicemarszałka możemy działać w ramach akcji #TyTeżMożesz!. Do udziału w akcji zapraszamy szczególnie ciepło osoby z niepełnosprawnościami oferując im  możliwość bezpłatnego wypożyczenia wózka biegowego. Jest on tak zaprojektowany, by nadawał się do wykorzystania również  na podłożu mniej stabilnym niż asfalt czy kostka brukowa – dodaje Anna Słobodzian-Puła z Fundacji Biegaj Dla Zdrowia.


- Jesteśmy entuzjastami sportu: poprzez nasze działania staramy się wesprzeć tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie odkrywać miłości do sportu, stąd zrodził się pomysł, by w  Biegu Uniwersytetu Medycznego, który był początkiem naszych działań (niestety obecnie nie może być kontynuowany), wzięli udział w-skersi, czyli duety osób z niepełnosprawnością z supportem, tj. biegaczem-opiekunem – komentuje prof. Tomasz Zatoński, Uniwersytet Medyczny.


Zapisy prowadzone są mailowo: fundacjabiegajdlazdrowia@gmail.com
oraz telefonicznie: 693756029 zgodnie z dostępnością wózków.
UWAGA! Wózek przeznaczony jest dla osób, których waga mieści się w przedziale 25-80 kg.


Szczegóły akcji dostępne są na facebookowym profilu BUMWRO.