rozmiar czcionki: A | A | A

Środki aktualnie dostępne w trybie art. 19a: środki PFRON - 90 000,00 PLN, środki BWD - 0,00 PLN     Wzory umów

Polski Związek Niewidomych obchodzi jubileusz 70-lecia

15.09.2021 17:08

W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się uroczystość jubileuszu 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych. Uczestniczyli w niej m.in.: Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Bogusława Kulińska, dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Jubileusz był także okazję do obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W sali DCF zebrali się przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, rad społecznych oraz przede wszystkim zasłużeni działacze Polskiego Związku Niewidomych oraz członkowie tej zasłużonej organizacji. Galę uświetnił koncert, którego bohaterami były osoby z niepełnosprawnościami wzrokowymi.


Polski Związek Niewidomych w obecnej formie powstał w 1951 roku, gdy zjednoczyły się dwa dotychczas działające odrębnie w Polsce stowarzyszenia: Związek Pracowników Niewidomych RP oraz Związek Ociemniałych Żołnierzy. Pierwszym przewodniczącym Związku był Leon Wrzosek. Przez wiele lat PZN był jedyną organizacją reprezentującą i otaczającą opieką osoby ociemniałe i niedowidzące, a do dzisiaj jest najbardziej reprezentatywnym organem środowiska niewidomych. PZN liczy ponad 65 000 członków i działa na terenie całego kraju. Struktura terenowa to 17 Okręgów, odpowiadających, mniej więcej, administracyjnemu podziałowi Polski. Okręg Dolnośląski z siedzibą we Wrocławiu, ma w strukturze 27 Kół Terenowych i zrzesza ponad 5000 członków.


Serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy wszelkiej pomyślności na dalsze lata ważnych działań na rzecz środowiska z dysfunkcjami wzroku.