rozmiar czcionki: A | A | A

KRZESZÓW - POCYSTERSKI KOMPLEKS KLASZTORNY

Powiat: kamiennogórski
Gmina: Kamienna Góra

Położenie
W Kotlinie Kamiennogórskiej u stóp Wzgórz Krzeszowskich, znajduje się niepozorna wioska Krzeszów. Wędrowca zaskakują jednak widoczne z oddali majestatyczne wieże kościołów zespołu klasztornego cystersów, będącego perłą barokowej architektury na Dolnym Śląsku.

Rys historyczny
Historia tego miejsca zaczęła się od osadzenia tu przez Bolka I Surowego w XIV w. cystersów. Kompleks krzeszowski jest najdoskonalszym oddaniem stylu baroku, z perfekcyjnie dopracowanymi detalami architektonicznymi, malarskimi i rzeźbiarskimi. Dawne opactwo cystersów liczy sobie przeszło 760 lat. Aż do kasaty zgromadzenia zakonnego przez Prusy w roku 1810, był to ważny ośrodek artystyczny i kulturalny, skupiający najwyższej klasy twórców.

Współczesność
Kościół opacki jest jedną z najpiękniejszych w świecie świątyń późnobarokowych. Imponują rzeźby na jej fasadzie oraz wysokie wieże zwieńczone figurami potężnych aniołów. I niemal anielski widok na panoramę okolicy rozpościera się z wieży północnej, z tarasu na wys. 40 m. Wewnątrz świątyni znajdziemy freski Jerzego Wilhelma Neunhertza. W drugiej świątyni – kościele św. Józefa piękny cykl fresków - największe dzieło artysty Michała Willmanna, najwybitniejszego śląskiego malarza epoki baroku, zwanego śląskim Rembrandtem. Dwa kościoły, Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich i część klasztorna stanowią najwybitniejszy zespół barokowy na Śląsku. Wędrując wokół Krzeszowa trafimy do wzniesionej nieopodal kaplicy na Górze św. Anny i stojących samotnie przy drodze średniowiecznych krzyży pokutnych.

Dojazd: Wrocław-Krzeszów; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 5, Droga 367; 103,6 km

Kontakt
Dom Obsługi Pielgrzyma w Krzeszowie, tel. +48 75 7423279
Urząd Gminy Kamienna Góra, al. Wojska Polskiego 10, 58-400 Kamienna Góra
tel. +48 75 744403133, fax +48 75 7442857
e-mail: urzad_gminy@kamiennagora.kei.pl
www.kamiennagora.kei.pl
Zwiedzanie w okresie letnim 9.00-18.00, w okresie zimowym 9.00-15.00