rozmiar czcionki: A | A | A

Powiat: wałbrzyski
Gmina: Wałbrzych

Położenie
Zamek znajduje się w granicach Wałbrzycha, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Położony jest na skalnym cyplu i otoczony naturalnym wąwozem, w którym płynie rzeczka Pełcznica. Zamek otacza 300 hektarowy park- rezerwat dendrologiczny. Wiosną otoczenie zamku rozkwita tysiącami kwiatów azalii i rododendronów. Ozdobę zamku stanowią tarasy obsadzone różami i tryskające fontannami i kaskadami wodnymi.

Rys historyczny
Zamek powstał w latach 1288-1292. Został zbudowany na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W dawnych kronikach nazywano go "clavis ad Silesiam"- kluczem na Śląsk- strzegł bowiem ważnej drogi handlowej z Czech na Śląsk. W czasie wojen husyckich, w latach 1428-29 został przez husytów zdobyty i częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 90- tych XVIII w. przez Jana Henryka VI von Hochberga. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce w latach 1908-23. Zamek w 1941 r. został skonfiskowany przez hitlerowców. Był to najtragiczniejszy okres w jego dziejach. Wywieziono wtedy wszystkie wartościowe dzieła sztuki, meble oraz zawartość zamkowej biblioteki. Pod Książem wykuto podziemne korytarze, które najprawdopodobniej miały być częścią przyszłej kwatery Hitlera. Obecnie rejestruje się tam ruchy sejsmologiczne.

Współczesność
Zamek Książ należy do największych w Polsce. Posiada ponad 400 pomieszczeń, a łączna kubatura wynosi 150 tyś. m3. Najwspanialsza jest XVIII-wieczna Sala Maksymiliana. W architekturze zamku zachowane zostały wszystkie możliwe style- był on wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok. Organizowane są tu liczne imprezy kulturalne: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, Festiwal Kwiatów, sympozja, targi, wystawy oraz bale. W zamku mieści się też siedziba Wałbrzyskiej Galerii Sztuki. W dawnych zabudowaniach stajni zamkowych zlokalizowana jest obecnie hodowla ogierów typu śląskiego znana na całym świecie. Można w niej uprawiać mało popularną dyscyplinę sportu, jaką jest powożenie zaprzęgami konnymi. Nieopodal zamku, w Palmiarni Lubiechowskiej, hoduje się kwiaty do dekoracji wnętrz zamkowych. Ściany obiektu wyłożone są skałą wulkaniczną pochodzącą z Sycylii.

Dojazd: Wrocław-Zamek Książ PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67), Droga 35; 73,3 km

Kontakt

Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych tel. +48 74 6643800, fax. +48 74 6643850 e-mail: marketing@ksiaz.walbrzych.pl www.ksiaz.walbrzych.pl