rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Niepodległości

13.11.2020 08:17 08:17

11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt polskiego kalendarza. To dziś wspominamy i upamiętniamy dzień, w którym Polacy odzyskali wolność. Po 123 latach zaborów – naznaczonych walką i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj stał się niepodległy.


Dziś czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I Wojny Światowej, ale też tych, którzy nigdy nie przestali marzyć o wolnej Polsce. Czcimy pamięć Polaków, którzy mimo wielu lat niebytu i wyczekiwania, nigdy nie utracili nadziei. Sprzeciwiając się zaborcom byli w stanie uchronić swą tożsamość narodową, zachować polską kulturę i przekazać następnym pokoleniom.


11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy. Ponad sto lat od tych wydarzeń musimy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Jej fundamenty należy nieprzerwanie umacniać - wiarą w Rzeczpospolitą i wspólną walką o jej dobro, troską ponad sporami i podziałami. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego Państwa, takie, których nigdy nie uda się już złamać, zburzyć czy wykreślić z mapy.