rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z wiceministrem transportu Republiki Czeskiej

19.04.2021 11:33 11:33

Współpraca w zakresie transportu kolejowego była głównym tematem dzisiejszych rozmów marszałka Cezarego Przybylskiego z Janem Sechterem, czeskim wiceministrem ds. UE i stosunków międzynarodowych, kolei, transportu wodnego, lotnictwa cywilnego, przestrzeni kosmicznej, badań i rozwoju, ITS. Z uwagi na sytuację epidemiczną spotkanie odbyło się w trybie zdalnym.

- Dzisiejsze spotkanie to kolejny dowód dobrej współpracy ponadregionalnej Dolnego Śląska i Republiki Czeskiej. Nasi partnerzy, podobnie jak my, mocno stawiają na rozwój infrastruktury kolejowej. Jestem przekonany, że wzajemne kontakty pomogą w przeprowadzaniu niezbędnych inwestycji i tworzeniu wspólnej oferty transportowej – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W spotkaniu uczestniczyli także Jindřich Kušnír – Dyrektor Departamentu Transportu Kolejowego, Michal Fridrich – Dyrektor Departamentu Stosunkow Miedzynarodowych oraz Agnieszka Zakęś kierująca departamentem infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.


Głównym tematem rozmów było ponowne uruchomienie połączenia kolejowego Wrocławia z Pragą. Musiało ono zostać zawieszone z uwagi na prace modernizacyjne planowane do realizacji przez czeskiego zarządcę infrastruktury kolejowej na linii Lichkov – Pardubice od kwietnia 2021 r. Innym istotnym tematem była linia kolejowa nr 346 Hradek – Zittau. Wprawdzie Województwo Dolnośląskie nie posiada kompetencji w zakresie poprawy stanu technicznego tej linii, jednak marszałek zadeklarował wsparcie w rozmowach z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zarządzają niespełna trzykilometrowym polskim odcinkiem tej trasy.