rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkania z Hetmanami

17.12.2020 09:04 09:04

Wspólne przedsięwzięcia, turystyka, a także sytuacja epidemiczna to główne tematy rozmów marszałka Cezarego Przybylskiego z hetmanami czeskimi. Rozmowy odbywały się w formie wideokonferencji i były także okazją do przekazania gratulacji hetmanom z okazji wygranych w regionalnych wyborach w Republice Czeskiej.

- Pandemia trwa, ale już myślimy o tym jakie działania podejmować w perspektywie najbliższych miesięcy aby zminimalizować jej negatywne, zwłaszcza gospodarcze, skutki. Uruchomiliśmy potężną pomoc dla przedsiębiorców, mocno wspieramy także sektor turystyczny. Zależy nam na tym aby ten sezon nie był całkiem stracony. Turystyka powinna pomóc nam w odbudowie kondycji regionalnej gospodarki po pandemii – mówił podczas spotkania marszałek Cezary Przybylski.


Podczas rozmowy z Petrą Peckovą – Hetmanką Kraju Środkowoczeskiego poruszono m.in. temat obostrzeń stosowanych w czeskim regionie od początku grudnia. W tym okresie cała Republika Czeska luzuje obostrzenia – otwierane są szkoły, muzea, kluby fitness, restauracje, hotele. Poprawia się sytuacja epidemiologiczna w całym kraju. Dzieci oraz młodzież w Czechach stopniowo wracają do szkół. Dzieje się tak mimo tego, że Kraj Środkowoczeski, obok Pragi, Kraju Morawskośląskiego oraz Południowomorawskiego, jest najbardziej dotknięty pandemią w Republice Czeskiej. Region zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowań, w ilości zakażeń wyprzedził Pragę.


Kolejnym gościem marszałka był Hetman Kraju Pardubickiego Martin Netolicky. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas spotkania były m.in. transgraniczne przewozy kolejowe oraz współpraca międzyregionalna w zakresie turystyki i kultury. Podobnie jak podczas pierwszej rozmowy marszałek Cezary Przybylski przedstawił aktualną sytuację epidemiczną na Dolnym Śląsku oraz zakres wsparcia, jakim służy samorząd województwa. Podczas spotkania omówiono także propozycje wspólnych przedsięwzięć, które zostaną zorganizowane po ustabilizowaniu sytuacji epidemicznej.