rozmiar czcionki: A | A | A

Sala Fonograficzna Muzeum Poczty w nowej odsłonie

03.03.2020 08:18 08:18

Dzięki dofinansowaniu marszałka i Ministerstwa Kultury wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji zmodernizowało ekspozycję fonograficzną. Sala Fonograficzna będzie otwarta dla miłośników muzyki, kolekcjonerów i pasjonatów dawnego brzmienia.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji jest jedynym w Polsce muzeum gromadzącym i chroniącym zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.


Pośród wielu wartościowych zbiorów znalazła się również wyjątkowa, zmodernizowana ekspozycja fonograficzna. Towarzyszą jej wielkoformatowe wydruki wykorzystujące reprodukcje materiałów fotograficznych dotyczących rozwoju fonografii.


Modernizacja była możliwa dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wspierania działań muzealnych oraz dotacji z budżetu województwa dolnośląskiego. Łączna kwota niemal 120 tysięcy złotych pozwoliła przywrócić dawny blask historycznym eksponatom. Celem modernizacji Sali Fonograficznej było podniesienie poziomu bezpieczeństwa eksponatów, dostosowanie ekspozycji do współczesnych standardów i dotarcie do nowych grup odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.


Ekspozycja fonograficzna to prawdziwa podróż w czasie prezentująca historię radia i telewizji. W strefie gramofonowej obok eksponatów znalazło się również stanowisko wyposażone w dwa współczesne odtwarzacze do odsłuchu płyt winylowych. Na ekspozycji zobaczyć możemy również pierwsze produkowane w Polsce odbiorniki radiowe, prototyp telewizora z lat 40 – tych, a także kolekcja gramofonów i płyt winylowych.
Zapraszamy serdecznie!