rozmiar czcionki: A | A | A

Premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie” w Filharmonii Sudeckiej

06.04.2023 12:01 12:01

Za nami uroczysta premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie” nagranej przez zespół KOSY i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. W konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano ten album, uczestniczył Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który był inicjato-rem jego powstania. Jest to pierwsza płyta winylowa wydana przez Filharmonię Sudecką im. J. Wił-komirskiego w Wałbrzychu.

Nieprzypadkowo premiera tego wydawnictwa zaplanowana została na początek wiosny. Jego tytuł ilustruje cykl współżycia człowieka z naturą, symbolizuje odradzanie i nowy początek. Jest to muzyka, która najpełniej brzmi w rzeczywistości, która budzi się do życia. Płyta „Siew Symfonicznie” zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu KOSY zatytułowanego „Siew” i wydanego w maju 2022 r., które nagrane zostały w nowych wersjach, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Za orkiestrację wszystkich utworów od-powiada Łukasz Bzowski. Nagrania zostały zrealizowane w listopadzie 2022 roku w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.


„Siew” jest szczególnym wydawnictwem w kontekście dziedzictwa Dolnego Śląska, płyta ta zawiera bowiem pieśni, zgromadzone przez zespół KOSY w wyniku poszukiwań i rozmów z osobami, które krzewiły polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Są to interpretacje pieśni zasłyszanych na Dolnym Śląsku, śpiewanych przez osoby, które osiedliły się tu po 1945 roku i niejako „siały” polską tradycję ludową na „nowych” polskich ziemiach. Materiał ze-brany przez członkinie zespołu KOSY inspirowany jest muzyką tradycyjnych śpiewaczek z Dolnego Śląska, między innymi Michaliny Mrozik, Stanisławy Latawiec czy pań z Zespołu Pieśni Tradycyjnych z Sokołowca.


- Dużo mówimy o poszukiwaniach dolnośląskiej tożsamości. Zastanawiamy się, jaka ona jest. Poszukujemy jej również w przestrzeniach artystycznych, czego wyrazem są Pieśni Dolnośląskie – mówi Krzysztof Maj. - Słysząc te utwory po raz pierwszy, wyobraziłem sobie, że powinny wybrzmieć razem z orkiestrą, by wzmocnić ich przekaz. Cieszę się, że ten pomysł udało się zrealizować, dzięki współpracy samorządu, lokalnych artystów i Filharmonii Sudeckiej.


Płyta „Siew Symfonicznie” wydana została wyłącznie w wersji winylowej, by analogowe brzmienie jeszcze bardziej uwydatniło autentyczność tej muzyki. Pieśni, których teksty przekazywane były z pokolenia na pokolenie, które były żywe w pamięci wielu osób, stały się jeszcze bardziej prawdziwe, bardziej ekspresyjne, dosadniejsze i na swój sposób współczesne, dzięki wykonaniu ich przy akom-paniamencie orkiestry symfonicznej. Brzmienie tej płyty jest też zasługą Master Sound Tadeusz Mieczkowski, odpowiedzialnego za reżyserię dźwięku.


Wydanie płyty „Siew Symfonicznie” zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Wo-jewództwa Dolnośląskiego. Można ją nabyć w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej, jest też dostęp-na w popularnych portalach streamingowych.