rozmiar czcionki: A | A | A

Nowy punkt wymazowy przy Urzędzie Marszałkowskim

09.04.2021 09:39 09:39

We Wrocławiu ruszył kolejny punkt, w którym można będzie wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nowy punkt pobrań powstał we współpracy Łukasiewicz – PORT z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Narodowym Funduszem Zdrowia i mieści się na parkingu siedziby UMWD przy ul. Mazowieckiej.

- W skutecznej walce z pandemią Covid-19 kluczową rolę - oprócz przeprowadzanej na szeroką skalę akcji szczepień – nadal ma diagnostyka i wykonywanie testów wykrywających zakażenie koronawirusem. Zdrowie Dolnoślązaków jest dla nas priorytetem, dlatego w ograniczaniu zasięgu pandemii bardzo ważne jest współdziałanie. Dziękuję Łukasiewicz – PORT za pomoc w przeprowadzaniu testów na Dolnym Śląsku. Ich dostępność i wysoka liczba wykonywanych badań jest niezwykle istotna, abyśmy mogli skutecznie chronić mieszkańców regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wymazy do badań będą pobierane przez cały tydzień, w godzinach 8.00-12.00. Punkt działa w formule walk-thru, co oznacza, że można przyjść do niego pieszo. Jego otwarcie jest odpowiedzią na rosnące potrzeby diagnostyki pacjentów w ramach skierowań NFZ. W miarę dostępności miejsc możliwe jest również wykonywanie badań komercyjnych.


- Trwa walka z trzecią falą pandemii COVID-19, codziennie odnotowujemy dużą ilość nowych zakażeń. Wiąże się to również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Uruchomienie kolejnych punktów wymazowych z pewnością usprawni i przyśpieszy ten proces. Cieszę się, że Wrocławianie będą mogli korzystać z nowego punktu wymazowego, który powstał z wykorzystaniem infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Punkt pobrań przy Urzędzie Marszałkowskim to już trzecie miejsce, w którym Łukasiewicz – PORT wykonuje testy na obecność koronawirusa.


– W walkę ze skutkami pandemii COVID-19 angażujemy się od wielu miesięcy, działając m.in. w porozumieniu z samorządem – mówi dr Andrzej Dybczyński dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii.Zdobyte doświadczenie, nowoczesne zaplecze laboratoryjne oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracowników pozwoliły nam na podjęcie współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki niej możemy jeszcze skuteczniej wspierać tak istotny dzisiaj obszar, jakim jest masowa diagnostyka w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego dziękuję za zaufanie i udaną kooperację, dzięki której  mieszkańcy naszego regionu zyskują dostęp do punktu pobrań w doskonałej lokalizacji. 


Łukasiewicz – PORT już w kwietniu 2020 r. uruchomił laboratorium diagnostyczne, w którym pobrane od pacjentów próbki badane są na obecność wirusa SARS-CoV-2. Znacząco wspomogło ono Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu oraz inne jednostki publiczne. Łukasiewicz – PORT prowadzi również dwa punkty testów w formule drive-thru, z których mogą korzystać osoby i firmy wykonujące testy prywatnie. Pierwszy z nich zlokalizowany jest na terenie Kampusu Pracze, drugi – na wrocławskim lotnisku. Dla pacjentów przygotowano wiele ofert specjalnych, m.in. pakiety dla rodzin i grup. Od stycznia tego roku w instytucie działa także punkt szczepień przeciw COVID-19.


W  laboratorium diagnostycznym Łukasiewicz – PORT wykonywane są testy genetyczne metodą RT-qPCR, które są rekomendowane przez WHO i NFZ, ponieważ dają najbardziej wiarygodne wyniki w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Laboratorium Diagnostyczne COVID LAB w Łukasiewicz – PORT znajduje się na prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia liście laboratoriów diagnozujących w kierunku koronawirusa. W ciągu tygodnia jest w stanie przebadać 2 tysiące próbek pobranych od pacjentów. 


Jak skorzystać z nowego punktu pobrań?
•    lokalizacja - punkt znajduje się na parkingu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przy ul. Mazowieckiej.
•    przygotowanie do badania - przed przyjazdem należy przepłukać usta przegotowaną wodą i nie jeść przynajmniej na 2-3 godziny przed pobraniem wymazu. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu:
•    nie myć zębów
•    nie stosować płynów do płukania ust
•    nie używać gum do żucia lub tabletek/cukierków do ssania
•    nie czyścić nosa (płukanie, wydmuchiwanie)
•    wyjąć ruchome protezy zębowe

Osoba, od której pobierany będzie wymaz musi posiadać dowód osobisty – niezbędny do identyfikacji danych.