rozmiar czcionki: A | A | A

Nowe otwarcie w Teatrze Polskim

25.02.2020 12:41 12:41

Jacek Gawroński i Jan Szurmiej – ten duet pokieruje w najbliższych latach Teatrem Polskim. Nowe kierownictwo przedstawiono dziś podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego i Michała Bobowca – członka zarządu województwa dolnośląskiego.

Teatr Polski to instytucja kultury współprowadzona przez samorząd województwa dolnośląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki porozumieniu tych instytucji na stanowisko dyrektora Teatru powołany został Jacek Gawroński. Nowy dyrektor zadecydował, że jego zastępcą, a zarazem dyrektorem artystycznym placówki zostanie Jan Szurmiej. Tandem poprowadzi Teatr przez pięć sezonów artystycznych.


- Stery Teatru Polskiego, jednej z naszych najważniejszych instytucji kultury, są w dobrych rękach. Jestem przekonany, że nowa dyrekcja, wraz z całym zespołem, poprowadzą tę znaną scenę oferując ciekawy i atrakcyjny repertuar – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Jacek Gawroński to wykładowca akademicki, śpiewak operowy i aktor, a w latach 2008–2015 dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej zawodowo związany z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu oraz wrocławską Operą.

Jan Szurmiej ma w swoim dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i telewizyjnych. Był aktorem Teatru Pantomimy Gest we Wrocławiu, a w latach 1971–1991 związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Związany zawodowo Operetką Wrocławską, a także Operetką Warszawską oraz Teatrem Żydowskim w Warszawie. Był również dyrektorem generalnym Stowarzyszenia Niezależnych Autorów Radiowych i Telewizyjnych SNART w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze.