rozmiar czcionki: A | A | A

Wydarzenie Roczne Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska podczas Parku Sportowego Pardubice 2022

17.08.2022 11:51

W dniach 6-12 sierpnia w Parku Na Špici w Pardubicach (Czechy) odbyło się coroczne wydarzenie promocyjne Programu V-A Republika Czeska – Polska, zwane Wydarzeniem Rocznym. W tym roku stanowiło ono część imprezy Park Sportowy Pardubice 2022, która obejmowała liczne atrakcje sportowe i kulturalne dla całej rodziny, a w szczególności dla najmłodszych.

Park Sportowy Pardubice to doroczne wydarzenie sportowe i kulturalne, przyciągające miłośników rozrywki na świeżym powietrzu. Bogaty program obejmuje liczne dyscypliny sportowe, naukę tańca i zajęcia ruchowe dla najmłodszych, prezentację ponad 60 klubów sportowych, bieg charytatywny oraz występy czeskich zespołów muzycznych. 


Główną atrakcją związaną z programem Interreg V-A Republika Czeska – Polska był konkurs dotyczący projektów wspieranych w ramach programu polsko-czeskiej współpracy transgranicznej. Wokół parku rozmieszczono 15 plakatów, na których zaprezentowano program oraz 14 projektów związanych z różnorodnymi atrakcjami turystycznymi. Uczestnicy otrzymywali kartę do gry zawierającą pytania, na które odpowiedź można było znaleźć na plakatach. Nagrodą za pomyślne ukończenie konkursu był  drobny upominek związany z programem.


Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska przygotował również specjalne stoisko, na którym można było nie tylko pobrać karty konkursowe i otrzymać nagrody, ale również zapoznać się z Programem i efektami realizowanych w jego ramach projektów. Podczas wydarzenia prezentowane były m.in. projekty z udziałem Partnerów z województwa dolnośląskiego. Uczestnicy mogli m.in. obejrzeć wystawę oraz otrzymać teczkę z materiałami dotyczącymi najważniejszych i najbardziej inspirujących projektów realizowanych w regionie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się także materiały opracowane w ramach projektów dotyczących walorów turystycznych pogranicza polsko-czeskiego, w tym promujące wybrane atrakcje turystyczne obejmujące historyczne miasta, zamki i pałace, zabytki sakralne, zabytki techniki i militarne, muzea i galerie, atrakcje przyrodnicze, turystykę aktywną oraz imprezy kulturalne i społeczne. Była również możliwość osobistej rozmowy z Pracownikami Regionalnych Punktów Kontaktowych o efektach programu i walorach turystycznych pogranicza promowanych w ramach Interreg. Oprócz gospodarza wydarzenia, Kraju Pardubickiego, w w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Województwa Dolnośląskiego oraz  Kraju Ołomunieckiego. 


Dzięki wspaniałej pogodzie frekwencja i aktywność uczestników wydarzenia przerosła oczekiwania. W samym konkursie Interreg wzięło udział ok. 900 osób, z czego wszystkie zadania wykonało aż 460.