rozmiar czcionki: A | A | A

Trwa odbudowa linii do Przemkowa

25.03.2024 11:55

Kolej niebawem powróci do Przemkowa – to najnowszy kolejowy plan Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Obecnie na linii trwa wycinka drzew i krzewów. Równocześnie remontowany jest zabytkowy budynek dworca Przemków Odlewnia. O szczegółach obydwu inwestycji opowiedział Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa podczas konferencji prasowej.

Już niebawem podróżni będą mogli przejechać pociągiem z Chocianowa przez Przemków, Niegosławice, Gaworzyce, Żukowice aż do Głogowa. W listopadzie podpisany został akt notarialny, na mocy którego Gmina Przemków przekazała dawną linię kolejową wraz z dworcem kolejowym Przemków-Odlewnia na rzecz Województwa Dolnośląskiego w celu przeprowadzenia rewitalizacji, przywrócenia do eksploatacji i wykonywania pasażerskich przewozów kolejowych.


Cała inwestycja planowana jest dwuetapowo. Pierwszy z nich obejmować będzie remont odcinka Chocianów – Przemków. Natomiast w ramach II etapu zostanie zrewitalizowany odcinek Przemków – Niegosławice (woj. lubuskie). Całość inwestycji umożliwi włączenie linii nr 303 do linii nr 14, co spowoduje utworzenie ciągu komunikacyjnego Chocianów – Przemków – Niegosławice – Głogów o długości około 28, 1 km.


- Obecnie na linii trwają prace porządkowe i szacujemy, że z końcem 2025 roku będzie można pojechać z Legnicy, Chocianowa właśnie do Przemkowa – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Oprócz mieszkańców na nowym połączeniu zyskają także lokalne samorządy. Dzięki tej inwestycji północna część regionu stanie się jeszcze bardziej dostępna dla turystów, na przykład bez problemu będzie można dojechać do Stawów Przemkowskich, pięknego miejsca idealnego dla każdego miłośnika natury – dodaje.


Rewitalizacja linii nr 303 na odcinku Chocianów – Przemków – Niegosławice ma na celu poprawę obsługi komunikacyjnej Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. To jednak niejedyna kolejowa inwestycja w Przemkowie. Równocześnie trwa także remont dworca Przemków Odlewnia, który w grudniu 2023 roku stał się własnością Samorządu Województwa Dolnośląskiego. To właśnie tam, po remoncie, umiejscowiona zostanie jednostka Dolnośląskich Parków Krajobrazowych wraz z centrum edukacji ekologicznej, choć budynek nadal będzie pełnić funkcję dworca.


- To, że rozpoczęły się prace w kierunku rewitalizacji linii kolejowej w Przemkowie to efekt mojej determinacji i ogromnego wsparcia Marszałka Tymoteusza Myrdy, który uwierzył w sukces tego przedsięwzięcia i pilotował temat. To przecież niezaprzeczalna szansa dla naszej Gminy – rozwojowa, pod względem turystyki, rozwoju przedsiębiorczości i zwiększenia komfortu życia mieszkańców Przemkowa – mówi Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.


Walka z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie to jeden z głównych celów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki inicjatywie władz województwa pociągi wróciły już do Bielawy, Lubina czy Chocianowa, a ostatnio także do Świeradowa-Zdroju.