rozmiar czcionki: A | A | A

Karetki dla ukraińskich regionów partnerskich

06.09.2024 09:59

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest miejscem spotkań przedstawicieli świata polityki, samorządu oraz doskonałą okazją do zawierania różnego rodzaju partnerstw i porozumień. Dziś gośćmi marszałka Pawła Gancarza byli Mykoła Łukaszuk – Przewodniczący Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej i Valentyna Zatyshniak – Dyrektor Dniepropietrowskiej Regionalnej Agencji Inwestycyjnej. Tematami rozmów były m.in. wsparcie dla ukraińskich regionów oraz perspektywy ich odbudowy po wojnie.

- Stoimy z Ukrainą od pierwszych chwil wojny i zapewniam, że będziemy ją wspierać tak długo jak będzie to potrzebne. Dziś przekazujemy kolejne karetki, które będą nieść pomoc w naszych partnerskich regionach Dniepropietrowskim i Kirowogradzkim. Poza pomocą humanitarną chcielibyśmy się także mocniej zaangażować w działania przyszłościowe, związane z odbudową Ukrainy i wsparciem jej procesów akcesyjnych do Unii Europejskiej – mówi marszałek Paweł Gancarz.


Dolny Śląsk współpracuje z 3 ukraińskimi regionami: od ponad 20 lat z obwodami Dnipropietrowskim i Kirowogradzkim, a od roku 2007 z Obwodem Donieckim. Większość terenu tego ostatniego od roku 2014 znalazła się na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej nieuznawanej przez władze ukraińskie. Dziś to obszar będący pod okupacją Federacji Rosyjskiej.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jako pierwszy w Polsce, już w dniu wybuchu wojny, potępił atak Rosji na terytorium Ukrainy uchwalając rezolucję w tej sprawie oraz zrywając oficjalne kontakty partnerskie w Obwodem Leningradzkim. Kilka dni później przyjęto pierwszy pakiet pomocowy i rozpoczęto pierwsze działania. Były wśród nich m.in. pociągi humanitarne które pomagały w transporcie uchodźców wojennych z granicy, a także wysyłka rozmaitych artykułów pomocowych. Wsparcie przekazywane jest od marca 2022 roku do dziś za pośrednictwem obsługiwanego przez UMWD Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej zlokalizowanego w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu. W samym ubiegłym roku dolnośląski samorząd przeznaczył 1% swojego budżetu, czyli ponad 23 miliony zł na pomoc Ukrainie.


Nasza współpraca z Ukrainą to jednak nie tylko przekazywana od początku wojny pomoc humanitarna ale także dzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej i decentralizacji. Tematami wspólnych rozmów są również działania i plany dotyczące odbudowy tego kraju po zakończeniu działań wojennych.