rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląscy przedsiębiorcy prezentowali region na międzynarodowych targach w Berlinie

29.04.2022 14:01

Przedstawiciele pięciu dolnośląskich przedsiębiorstw zaprezentowali swoje produkty i usługi na niemieckich targach DMEA - największej w Europie imprezie dotyczącej technologii informatycznych w medycynie i służbie zdrowia. Uczestnictwo regionalnych firm w tak dużym wydarzeniu to kolejna misja gospodarcza realizowana przez Samorząd Województwa w ramach projektu Going Global. W zagranicznej delegacji w Berlinie uczestniczyli również wicemarszałek Marcin Krzyżanowski oraz radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Oprogramowania dla szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych i domów opieki, rozwiązania IT służące do komunikacji, archiwizacji danych, ułatwiające pracę lekarzom, laboratoriom, gabinetom radiologicznym, nowe technologie medyczne i metody związane np. z telemedycyną to przykładowe produkty i usługi prezentowane podczas targów DMEA - Digital Medical Expertise & Applications. Technologie cyfrowe są coraz bardziej obecne w pracy medyków, a także firm oferujących produkty dla służby zdrowia. Celem DMEA jest więc dotarcie do nowych rozwiązań i ich promowanie.


- Targi DMEA w Berlinie to największe w Europie wydarzenie dotyczące technologii informatycznych w medycynie. Kluczowe jest umożliwianie dolnośląskim firmom poszerzania ich działalności o rynki zagraniczne. Takie możliwości daje realizowany przez nas projekt Going Global - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa.


DMEA to szereg wydarzeń, konferencji, debat i targów przemysłowych, na których stanęło także dolnośląskie stoisko.


- Dolnośląskie stoisko robi duże wrażenie zarówno pod względem organizacji, jak i pod względem wizualnym. Ciekawy sposób aranżacji nawiązuje do naszych regionalnych zasobów naturalnych (miedzi i granitu). Na stoisku prezentuje się pięć firm z Dolnego Śląska, zajmujących się m.in. tworzeniem nowych oprogramowań czy nowoczesnych badań. Sama poddałam się takiemu innowacyjnemu badaniu i jestem pod jego wrażeniem - dodaje Małgorzata Calińska-Mayer, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


W międzynarodowych targach swoją działalność i usługi prezentowali przedstawiciele dolnośląskich firm: VSTORM, GlucoActive, Cancer Center i NeuroSYS.  Przedsiębiorstwa reprezentujące region zajmują się m.in. tworzeniem nowych aplikacji, programów ułatwiających rejestrację do konkretnych lekarzy i diagnostykę onkologiczną, prowadzeniem projektów badawczych w zakresie automatyzacji szkoleń pracowników czy realizacją eksperymentów klinicznych związanych z nowoczesną technologią nieinwazyjnego pomiaru glukozy.


- Jestem pod dużym wrażeniem, że na największych w Europie targach dotyczących technologii informatycznych w medycynie i służbie zdrowia Dolny Śląsk ma co pokazać. Prezentują się tu nowe, młode firmy, które z pewnością mogą konkurować na rynku światowym z firmami o ugruntowanej pozycji. To bardzo pozytywne, że mamy w regionie tak zdolną i doświadczoną kadrę informatyczną, co sprawia, że jesteśmy w stanie dorównać kroku najnowszym technologiom - mówi Aleksander Marek Skorupa, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Misja gospodarcza dolnośląskich przedsiębiorców na targi DMEA w Berlinie realizowana jest w ramach programu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza. Projekt umożliwia dolnośląskim mikro, małym i średnim przedsiębiorcom uczestnictwo w międzynarodowych targach, konferencjach, misjach gospodarczych oraz kampaniach promocyjnych na terenie całego świata. Celem Going Global jest krajowa i międzynarodowa promocja przedsiębiorstw i gospodarki Dolnego Śląska dla pozyskania nowych rynków zbytu i nowych inwestorów. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.