rozmiar czcionki: A | A | A


Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

Już po raz piąty w Zamku Książ w Wałbrzychu odbędzie się największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 12 sierpnia 2017 roku, o godz. 10.00  rozpocznie się Dolnośląski Festiwal Tajemnic, którego tematyka poświęcona będzie zagrabionym dobrom kultury, eksploracji, czasom pobytu Armii Radzieckiej na terenach Polski oraz historii Legionów Polskich i Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego rokiem, Parlament RP, ogłosił rok 2017. Jakie atrakcje przewidzieli Organizatorzy podczas V edycji wydarzenia?

            Jak każdego roku na zafascynowanych historią gości czekają 23 wykłady, odbywające się w dwóch salach zamkowych. Słynni badacze i odkrywcy będą opowiadać o tajemnicach europejskich podziemi czy historiach dolnośląskich zamków i pałaców. Uczestnicy usłyszą też opowieści o wyjątkowo cennych depozytach, które wciąż czekają na odkrycie, ponieważ to właśnie w czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy czy funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki oraz dziedzictwu narodowemu.

Tajemnice Szczeliny Jeleniogórskiej, podziemna fabryka w Strzegomiu, zagadki Gór Sowich, kryjówka Abrahama Kaisera, więźnia Gross Rosen  – podczas spotkań z eksploratorami będzie można poznać nieznane fakty z wypraw badawczych, a co więcej, zadawać pytania! Podczas Festiwalu Tajemnic każdy zaspokoi swoją ciekawość

Wydarzenie jak zawsze połączy cykl prelekcji z wystawami, dioramami i widowiskami historycznymi. Zobaczymy operację wojskową oddziału Legionów Polskich, której celem będzie rozgromienie wojsk Rosji sowieckiej łupiących dobra klasztorne w czasie Wojny Polsko – Bolszewickiej. W batalistycznym widowisku weźmie udział około 50 żołnierzy różnych formacji obydwu stron oraz pojazdy i artyleria z odtwarzanej epoki historycznej. Na gości festiwalu czekają też pokazy artyleryjskie strzelania bojowego z armaty górskiej oraz prezentacja musztry oddziałów. Codziennie!

Podczas Festiwalu będziemy mocno korzystać z miejsca, jakim jest Zamek Książ. W sobotę wieczorem goście wydarzenia obejrzą słynny „Charlie żołnierzem”, niemy film z Charlie Chaplinem z muzyką zespołu Czerwie na żywo. Koncert odbędzie się pod gwiazdami na dziedzińcu zamkowym. Zapowiada się naprawdę niezapomniana noc!

            Tak emocjonującej edycji nie było już dawno! Jeżeli czegoś zabraknie, to czasu, by z tych wszystkich atrakcji skorzystać. Jeżeli fascynuje Was historia, sekrety, eksploracje - zaplanujcie ten weekend sierpniowy w jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Zamek Książ zaprasza!